esmaspäev, 23. august 2021

Naise tervis vol 54 - bioidentilised, naturaalsed, kombineeritud hormoonid/3

 


Üldiselt võib joone alla tõmmata ja teha eelnevast kokkuvõtte: nö bioidentilist hormooni toodab ravimitööstus taimsest steroolist diosgeniinist. Seda kasutatakse laialdaselt nii tava kui kombineeritud hormoonravimites (compounded hormones). Bioidentiline pole tegelikult bioidentne inimese hormoonidega, kuid ta toimib õiges koguses ravimina. Ma ise valiksin samuti diosgeniinist valminud hormooni, mitte hobuse uriinist toodetud. Ja ma ei valiks kombineeritud ravimit, kuna ei ole teada, kui palju milliseid hormoone see sisaldab. Mitte et Eestis oleks suurt valikut. 

Ühest artiklist veel:

Menopausiühingutes ja ülikoolihaiglates tegevad tuntumad naistearstid rõhuvad „naturaalsete“ kombineeritud hormoonide puhul eelkõige reeglistiku ja kontrolli puudumisele ning ala- või üledoosi poolt tekitavale kahjule:

Segatud bioidentiline hormoonravi ei allu kvaliteedikontrollile, kuna see kuulub nö ravimi täienduse alla. Sageli ei ole neile nõuetekohaselt rakendatud hea tootmise, kvaliteedikontrolli ja järelevalve standardeid.Paljud kosmeetika- ja muud tüüpi erakliinikud Ühendkuningriigis ja kogu maailmas pakuvad neid hormoone naistele, sageli maksavad need suuri summasid.

Hormoonid segatakse ravimiks spetsiaalsetes apteekides,  nendeks on eritellimusel valmistatud tabletid, pastillid ja kreemid kombineeritud annustes või preparaatides, mida tavaravis ei pakuta. Need preparaadid võivad sisaldada ka soovimatuid lisaaineid või säilitusaineid, lagunemissaadusi, protsessi lisandeid, lahustite jääke, bakteriaalseid endotoksiine või muude samas apteegis valmistatud ravimite jääkkoguseid.

 


Murettekitavam on, et neid kombineeritud hormoone müüakse sageli alusetute väidetega, mis puudutavad ohutus- ja efektiivsusandmed. Lisaks väidavad mõned tervishoiutöötajad, kes määravad kombineeritud hormoone, et suudavad määrata iga naise individuaalsusele vastava toote, tehes erinevaid vere- ja süljeanalüüse. Seda kulukat praktikat pole kunagi uuringutega tõestatud ja menopausiühingud seda ka ei soovita.

Mõned nendes bioidentilistes hormoonides kasutatavad hormoonid sisaldavad naistele mitte heaks kiidetud hormoone, nagu dehüdroepiandrosteroon (DHEA) või pregnenoloon. Paljudele naistele antakse progesteroonkreeme, mitte suukaudseid preparaate, mis tavaliselt kehas hästi ei imendu. Saadaval on väga vähe andmeid, kuid praegused tõendid ei ole näidanud endomeetriumi kaitset seoses progesteroonikreemide või -geelidega.

Muret tekitavad ka bioidentilised suukaudsed preparaadid, kuna kombineeritud preparaatide östradiooli ja teiste östrogeenipreparaatide kogustes võib esineda vastuolusid. See võib suurendada venoosse trombemboolia riski ja suurendada endomeetriumi vähi riski.

On hädavajalik, et arstid ja naised oleksid teadlikud nende hormoonide võimalikust kahjust ning neid ei ahvatletaks ostma kalleid reguleerimata tooteid.

 


Dr. JoAnn E. Manson, Harvardi meditsiinikooli ennetusmeditsiini juht Brighami naistehaiglas ning Cynthia A. Stuenkel, MD, kliiniline meditsiiniprofessor, California ülikooli San Diego meditsiinikoolis märgivad: „Kombineeritud bioidentilised hormoonid (cBHT) on parimal juhul riskantsed ja tõenäoliselt ohtlikud ning FDA peaks neid reguleerima, nagu teisigi menopausi ajal kasutatavaid hormoonravi tooteid.“

Need kaks rahvusvaheliselt tunnustatud naiste tervise eksperti, kes mõlemad on Põhja -Ameerika menopausiühingu endised presidendid, esitasid hoiatuse ohtude kohta, mida arstid, sealhulgas endokrinoloogid, peaksid arvestama, enne kui kirjutavad retsepti bioidentiliseks hormoonasendusraviks.  

Ja täpsemalt: "Meil pole muret bioidentiliste hormoonravi toodete pärast, mis on saanud FDA heakskiidu," ütles dr Manson EndocrineWebile: "Meie eesmärk on tagada, et naised, kes soovivad võtta bioidentilisi hormoone, saavad FDA heakskiidetud hormoonpreparaadi (kas transdermaalse või suukaudse) retsepti, mitte kombineeritud toote."   

 

Kombineeritud bioidentiliste hormoonide ohud:

See kiireloomulisus tuleneb hinnangust, et kuigi cBHT (compounded bioidentical hormone therapy – kombineeritud bioidentiline hormoonravi) on populaarne naiste seas, kes peavad neid tooteid looduslikumaks, toob see rohkem kahju kui kasu patsientidele, kes otsivad leevendust menopausi üleminekust tulenevatele sümptomitele.

"Kombineeritud bioidentiline hormoon väljastatakse ravimeid kombineerivast apteegist või võib-olla ka jaemüügi apteegist," kuid FDA ei ole neid tooteid heaks kiitnud, samas kui bioidentilistele hormoonpreparaatidele, millel on FDA heakskiit, on kaasas pakendi infoleht, milles kirjeldatakse riske ja kasu.


 

Juba 2012. aastal tõstis Harvardi kliinilise ja translatiivse teaduskeskuse meditsiini dotsent Pieter A. Cohen, New England Journal of Medicine avaldatud kommentaaris üles samasuguse probleemi toidulisandite osas: „Hiljuti teatas üks lugupeetud toidulisandite ettevõte Utahis, et kutsub tagasi Zotrexi, seksuaalset võimekust tõstva toidulisandi, mis on märgistatud kui "Ophioglossum polyphyllous". (Ophioglossum – taimeperekond maokeel). Probleem Zotrexiga oli kahekordne: mitte ükski ophioglossumi liik ei ole toidu koostisosana testitud, ning Zotrex sisaldas tegelikult sulfaildenafiili, sildenafiili (viagra) sünteetilist analoogi, mida pole samuti kunagi inimestel testitud. Ettevõte oli müünud ​​välja ligi 14 miljonit kapslit, mis sisaldasid muu hulgas sulfoaildenafiili (erinevate kaubanimede all, sealhulgas Stiff Nights ja OMG) ning tuhanded kliendid võisid tahtmatult testimata analoogi tarbida. Kuigi Zotrex kujutas endast eriti jultunud seaduserikkumist, tuuakse turule palju uusi toidulisandite koostisosi, nagu oli Ophioglossum polyphyllous, ilma igasuguse regulatiivse järelevalveta.

Igal aastal kulutavad ameeriklased toidulisanditele üle 28 miljardi dollari, eeldades, et need on nii ohutud kui ka tõhusad. Üle 100 miljoni ameeriklase tarbib toidulisandite näol vitamiine, mineraalaineid, taimseid koostisosi, aminohappeid ja muid looduslikult esinevaid tooteid.

 Dr. Stuenkel ja Manson tuvastasid kombineeritud hormoonidega kuus probleemi. Nende mure - sarnaselt toidulisanditega kaasnevatele hoiatustele - on järgmine:

Tõendite puudumine tõhususe ja ohutuse kohta

Toote ühtse doseerimise puudumine

Tootmise ebajärjekindlad standardid

Ebapiisav föderaalse ja osariigi regulatiivne järelevalve

Pakendi infolehe puudumine, mis kirjeldab võimalikke riske kasutamisel

Võimalik toote saastumine, ebapuhtad koostisosad  või mõlemad

 

Dr. Manson ja Stuenkel leidsid et naised ei ole riskidest teadlikud: "Praegu ei ole kombineeritud ravimite puhul riski kohta teavet vaja esitada, nii et naised arvavad, et kombineeritud hormoonid on sama ohutud või ohutumad ja loomulikumad kui tavaline bioidentiline hormoonasendusravi."

Kui naised võtavad FDA reguleeritud hormoonravi, ütles ta, et nad saavad pakendi infolehe musta kasti hoiatusega, milles kirjeldatakse üksikasjalikult südamehaiguste, südameatakkide, insultide ja rinnavähi riske. See puudub aga kombineeritud toodete puhul. Nende ettepanek ongi, et bioidentsed ravimid peavad samuti saama infolehe ja inimesel testimata hormoonide korral tuleb informeerida sellest, et riskid ei ole teada.

 


Gunter kirjutab oma raamatus The Menopause Manifesto täpsemalt lahti ka selle, kui palju tegelikult diosgeniinist toodetud östrogeen bioidentne on:

„Ja rääkides teadusest. . . mõiste bioidentiline pole isegi täpne, kuna laboris toodetud hormoonid pole bimolekulaarsel tasemel identsed munasarja toodetud hormoonidega. See on tõenäoliselt selle raamatu kõige keerulisem meditsiiniline kontseptsioon, kuid see on oluline lahti seletada, sest naised vajavad ravimit, mitte turundust. Kõigil keemilistel elementidel on isotoobid, mis on variatsioonid erineva arvu neutronitega (neutron on üks aatomi tuuma subatomilisi osakesi). Süsinikul, aatomil, mis moodustab steroidhormoonide selgroo, on kaks looduslikult esinevat isotoopi, 12C ja 13C. Taimedes steroididest poolsünteesil valmistatud steroidhormoonide suhe 13C/12C on organismi toodetud steroidhormoonidega võrreldes erinev, seega pole need bioloogiliselt identsed. Väga lähedane, kuid mitte identne. Seda seetõttu, et taimsetel steroididel, nagu diosgeniin, aine, mis keemiliselt muundatakse hormooniks, on fikseeritud suhe 13C/12C. Kolesterool, tooraine, mida inimkeha kasutab hormoonide, näiteks östradiooli ja progesterooni tootmiseks, sisaldab erinevaid 13C/12C isotoope, kuna inimesed ei saa kolesterooli ühest allikast; see tuleb erinevatest loomsetest ja taimsetest allikatest.

Niisiis, jamsist või sojast ehk ühest allikast valmistatud östradiool on nagu halloweeni kommikott, kus on vaid üht sorti kommid, aga keha valmistatud östradiool on kommikott viit sorti kommidega. Keha osas pole vahet, sest koti pind on see, mis loeb. Nii et ei, laboris toodetud hormoonid ei saa olla bioloogiliselt identsed sellega, mida keha toodab; need võivad teie keha osas olla sisuliselt samad, kuid selline selgitus muidugi ei müüks hästi.“

 

Gunter kirjutab, et esimese asjana, mida Google progesterooni kohta annab kõlab nii:

„Looduslik mikroniseeritud progesteroon on taimedest saadud hormooni progesterooni vorm, mis sobib inimese progesterooniga, erinevalt sünteetilistest vormidest, mida leiate rasestumisvastastest pillidest ja paljudest sünteetilise hormoonasendusravi vormidest, mida kasutatakse menopausi jaoks [nagu Provera].“

See viitab nagu taimedest saadud progesteroon oleks hea ja ülejäänud hormoonid on sünteetilised kurjamid laborist, mis põhjustavad ainult halba. Gunter kirjutab selle lõigu ümber korrektses teaduskeeles:

„Terapeutiline progesteroon on hormooni progesterooni poolsünteetiline vorm, mis tähendab, et see on valmistatud laboris diosgeniinist, ühendist, mida leidub mõnes taimes. Terapeutilisel progesteroonil on sama keemiline struktuur kui inimese progesteroonil. Teisi poolsünteetilisi hormoone, millel on erinev progesterooni keemiline struktuur, võib leida rasestumisvastastest pillidest ja paljudest MHT vormidest [üks neist on Provera, mis on medroksüprogesteroonatsetaat ja sarnaselt terapeutilisele progesteroonile toodetakse samuti laboris diosgeniinist].“

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar