Pühapäev, 23. jaanuar 2022

Toidu mõju ajule vol 6 - piim ja tema beetakaseiinFelic Jacka kirjutab oma raamatus "Brain Changer" veel piimatoodetest ja puudutab A1 ja A2 piima. Lähemalt allpool. 

Kas piimatooted on meile head?

Riiklikud toitumissoovitused ütlevad, et teatud arv portsjone piimatooteid annavad terve rea terviseeeliseid. Need soovitused põhinevad uurimistulemustel, kuid on oluline märkida, et mõned neist tõenditest on üsna vastuolulised. Näiteks kuigi piimatoite soovitatakse nende kaltsiumisisalduse põhjal osteoporoosi ennetamiseks, seostavad mõned uuringud suurenenud piimatarbimist suurema luumurdude riskiga. See ei ole ainus tervisenäitaja, millel on piimatoitude osas vastuolulised tulemused: Jacka leidis oma suures GOS-i kohortuuringus, et naistel, kes jõid päevas klaasi piima (või selle ekvivalenti) või rohkem, oli suurem risk kliinilise depressiooni tekkeks, kuid seda ainult menopausi ületanud naistel. Noorematel naistel ei olnud piimatoodete tarbimise ja vaimse tervise vahel seost. Seevastu ühes teises uuringus vanemate jaapanlastega leiti, et madala rasvasisaldusega (kuid mitte täisrasvaste) piimatoodete tarbimine oli seotud depressioonisümptomite väiksema tasemega. Põhimõtteliselt ei ole uuringud aga leidnud seost piimatoodete ja depressiooni vahel või kui, siis ebajärjekindlaid ja vastuolulisi suhteid. Neid vastuolulisi leide võivad seletada mitmed piimatoidu aspektid, eriti seoses vaimse tervisega. Esiteks, täis (küllastunud) rasvasisaldusega piimatoite on mõnes uuringus seostatud halvema kognitsiooni ja kognitiivse langusega ning, nagu on juba arutatud, on kõrge küllastunud rasvade tarbimine seotud mitmete negatiivsete mõjudega ajule ja sooltele. Teisest küljest jõuti hiljutises süstemaatilises ülevaates järeldusele, et piimatooted võivad vähendada kognitiivsete funktsioonide languse riski, aidates kaasa kaalulangusele, parandades glükoosisisalduse regulatsiooni ning vähendades põletikku ja vererõhku. Piimatooted suurendavad insuliinitaolist kasvufaktorit-1, mida on seostatud ka depressiooniga, ja piimatooted on ka D-galaktoosi peamine allikas, mis tekitab organismis oksüdatiivset stressi. Nagu on arutatud, näib oksüdatiivne stress olevat nii vaimse tervise probleemide põhjus kui ka tagajärg. Piimatoodetes sisalduv vadak annab aga tsüsteiini, mis on oluline aju peamise loodusliku antioksüdandi glutatiooni tootmiseks. Piimatooted pakuvad ka trüptofaani, mis on serotoniini tootmise eelkäija. Seega on piimatoodete aspektidel nii potentsiaalsed terviseriskid kui ka eelised, mis võivad seletada vastuolulisi uurimistulemusi.

A1 ja A2 piimKuidas see lugu kõik algas:

A2-piim on üks huvitavamaid täiendusi üha laienevale piimatoodete sortimendile, kuid selle kasulikkuse taga olev teadus on pisut hägune.

A1 ja A2 on lehmapiimas leiduvad spetsiifilised valgud (beetakaseiin), ja olenevalt veisetõust esineb neid piimas erinevates vahekordades.

Algne väide A1 piima kohta oli, et see võib põhjustada haigusi alates autismist ja skisofreeniast kuni I tüüpi diabeedi ja südamehaigusteni. Suur paha oligi leitud!

Selle väite aluseks oli see, et A1 beetakseiin laguneb kahjustavaks peptiidiks (väiksem aminohapete ahel), mida nimetatakse beeta-kasomorfiiniks või BCM-7-ks.

See ärritav peptiid: BCM-7

Nii A1 kui ka A2 on kaseiiniperekonna valgud, mis moodustavad ligikaudu ühe kolmandiku kõigist inimpiimas leiduvatest valkudest, kuid umbes 80 protsenti lehmapiima valkudest.

Need kaks valku on peaaegu identsed - kumbki neist sisaldab 209 aminohapet, mis on mis tahes vajamineva valgu ehitusplokid.Ainus erinevus A1 ja A2 vahel on erinevus ahela 67. aminohappes. Selles asendis on A1-l aminohape  histidiin, samas kui A2-l on aminohape proliin.

A1-piima oletatava probleemi kogu alus on selle tüütu histidiini aminohape positsioonis 67. See üks aminohappe muutus tähendab, et kui A1 valk laguneb, võib see luua peptiidi BCM-7.

BCM-7 on seotud opiaatide perekonnaga ja sellel on otse verre süstimisel loomadele lai valik mõjusid.

Näiteks rottidel on sel valuvaigistav toime või see võib õppimist kiirendada. Lisaks teame, et peptiididel võib olla inimkehale igasugune mõju. Need võivad mõjutada teie vererõhku, immuunsüsteemi ja vere hüübimist. Peptiidid võivad olla oma toimelt üsna laiaulatuslikud ja võimsad.

On näidatud, et BCM-7-l on väike mõju loomade soolestiku liikumisele ja põletikele, kuid seda ei ole inimestel veenvalt tõestatud.Ma samas tõesti ei tea, miks sünteesitakse  toiduainest välja üks tuhandetest kemikaalidest ja hakatakse siis seda suures koguses loomale süstima. Kas on üldse ainet, mis ei mõjuks loomale halvasti, kui talle seda süstitakse suures koguses. 

Ja kas polnud aastaid tagasi teemaks kunagiste ja praeguste lehmade piima oomega3 ja 6 suhe. Vanasti, kui rohi oli rohelisem oli seal rohkem oomega 3 - mis on nii imeliselt tervislik ja nüüd oomega 6 võidutseb - mis on nii hirmus kahjulik. Tegelikult ei ole oomega 6 nii hirmus kahjulik - liiga palju oomega 6 pole hea. Ja seda ometi ei maksa loota, et kui ämbriga oomega 3 võtta, siis oleks kõik korras. Ja et kui meil õnnestuks seda piima kuidagi muuta - vanasti oli ju kõik nii tore...

Ma olen muidugi oma 5 lapsele kõigile lugenud ohtralt muinasjutte aga see muistend, et kui ainult ... kus me siis oleks terved ja kõik oleks hästi ... meil poleks haigusi ja elu oleks lill. 

Muidugi müts maha nende ees, kes iga sellise turundustoote väljatulekul ikka ja jälle uuringuid teevad. Ma ise üdini skeptiline "imepiima  - mis ravib südamehaigusi, autismi ja diabeeti" puhul. Kuidas me jätkuvalt loodame, et selline toode võib olemas olla ja kuidas see võimalus, et äkki me ikka saaksime piima endale rohkem sisse kallata - kui vaid mingi "viga" või "pahade töösturite kuri plaan" saaks eemaldatud. 

Lepi sellega, et see pole võimalik. 

A2 võidukäik

Aastal 2000 asutati korporatsioon a2, et turustada A2 valguga piima (kolmandiku võrra kõrgema hinnaga). Neil oli patent A2 piima tootvate veiste identifitseerimise geneetilisele meetodile. See geneetiline testimine muudab A2 piima kallimaks.

2002. aastal algatas korporatsioon a2 High Court hagi Uus-Meremaa suure piimakooperatiivi vastu, süüdistades seda A1 piima võimalike kahjulike mõjude varjamises. Korporatsioon a2 esitas Austraalia Uus-Meremaa toidustandardite (FSANZ) reguleerivale asutusele avalduse, et need terviseohu hoiatused lisataks tema A1 piimakonkurentide kõikidele anumatele. Äärmiselt kaval turundusstrateegia. Inimesed kardavad paaniliselt kaupu, mille pakendil on taoline hoiatus.


 2005. aastal viis sõltumatu teadlane Stewart Truswell läbi A1 ja A2 valkude põhjaliku uurimise. Professor Truswell leidis, et puuduvad veenvad või üleüldse tõendid selle kohta, et lehmapiimas sisalduv A1 beeta-kaseiini valk on I tüüpi diabeeti või südamehaigusi põhjustav tegur.

Ta märkis, et tõendid A1-beeta-kaseiini valkude kohta piimas, mis põhjustavad autismi ja skisofreeniat, on veelgi "spekulatiivsemad"  kui I tüüpi diabeedi ja südamehaiguste puhul.

2009. aastal avaldas Euroopa Toiduohutusamet veelgi põhjalikuma 107-leheküljelise teadusliku ülevaate, milles nulliti tervistkahjustavad väited.

2009. aastal jõudis FSANZ järeldusele, et A1 ja A2 piima vahel ei ole vaja vahet teha.  

Uus-Meremaal, kus asutati korporatsioon a2, seisab valitsuse toiduohutuse kokkuvõttes piima A1 ja A2 kohta: "Enne kui saab kindlalt väita, et piima A1/A2 koostis on A1/A2, on vaja täiendavaid uuringuid, eriti inimuuringuid."

Tuleb arvestada, et A1 ja A2 pole ainsad variandid beetakaseiini puhul. Ja kes teab, äkki on A3 veel parem 😏? Või beetalaktoglobuliin A vs B jms?2020 ei ole jätkuvalt A2 piimast midagi erilist välja võlunud, piimatööstuse uuringud ikka pingutavad 

Ebamugavustunne soolestikus? Tänapäeval propageeritakse A2 piima kui alternatiivi inimestele, kes kogevad pärast piima joomist kõhuvalu. Kuid eksperdid ütlevad, et vastavasisulised uuringud on väikesed ja ebapiisavad minigite järelduste tegemiseks. Reeglina põghjustab kõhuprobleeme laktoositalumatus st uuringutest ei ole selge, kas ebamugavustunne osadel on laktoosist või millestki muust.

Iseenesest, kui halb libauudis on juba liikvele läinud, siis ta liikvele ka jääb ja teeb iga natukese aja tagant comebacki, külvates ärevust järjest rohkemate kergeusklike seas. Notseebo efekti arvestades võib nii mõnigi kogeda halba enesetunnet ainuüksi sellest lugedes.

Kui piim tekitab seedimises ebamugavust, on parem see asendada praegu rikkalikus valikus olevate taimsete piimatoodetega, mitte otsida imepiima. 

Jacka kirjutab, et tal on raamatu kirjutamise ajal pooleli uuring vaimse tervise ja A2 piima seostest. Kuid ma otsisin seda Deakini Ülikooli lehelt, kus tema uuringud kirjas ja seda konkreetselt ei leidnud. Mis tähendab, et kas see kestab või on katkestatud. Küll ma leidsin Deakini Ülikooli Jacka uuringute nimekirjast seedeprobleemide ja A2 piima uurimuse. Kuid seda on esiteks rahastanud A2 piima tootja ja teiseks ei olnud sel uuringul mingit märgatavat tulemust.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar