esmaspäev, 31. oktoober 2011

koolitoidu blogi

Kessul selline tore blogi http://koolitoiteestis.blogspot.com/view/flipcard

USA kohta on muidugi materjali palju aga Eesti ei astu kõrvale arenenud riikide sissetallatud rajalt:

Lihatööstus on võimas majanduslik ja poliitiline jõud, ja kulutab miljoneid dollareid, et suurendada liha söömist, kusjuures neil on ka õnnestunud haarata teatud osa meie maksudest. Liha tootmisprotsess on nii mõttetu ja kulukas, et tööstus peab ellu jäämiseks olema subsideeritud. Enamik inimesi ei tea kui palju riikide valitsused toetavad lihatööstust kas otseste rahasüstide või soodsate laenutagatistega, samuti ostetakse üles toote jäägid, mis sageli hävitatakse. Valitsuse subsiidiumide tegelik hind on näha laste tervises. Aastal 2003 USA Rahvusliku koolilõuna programm andis koolidele rohkem kui 6 miljardit dollarit, et pakkuda odavat sööki õpilastele. See kõlab nagu heategevus, kuid rahvusliku koolilõuna programm oli algselt mõeldud teenima kahte eesmärki: pakkuda tervislikku toitu lastele sõltumata inimese sissetulekust ja subsideerida põllumajandustööstust : "tugevdama nõudlust veiselihale". Võttes arvesse kõiki terviseriske, mida toob endaga kaasa lihapõhine toitumine siis võib küsida, kuidas mõjub see meie lastele ja peredele, kellel ei ole muud valikut kui nõustuda subsideeritud lõunasöögiga.

Nendel päevadel ostab föderaalvalitsus igal aastal rohkem kui 800 miljoni dollari väärtuses peamiselt liha-ja piimatooted ning toimetab need koolidesse, et toita oma õpilasi. Muidugi peaks valitsus sarnaselt liha ja piimatoodetega ostma ka kõiki teisi talutooteid: teravilja, köögi- ja puuvilja – kuid see raha kipub rohkem kalduma ikkagi teisale. Aastal 2001 kulutas USDA koolide jaoks kokku $ 350 miljonit veise-ja muudele lihatoodetele, seda oli kaks korda rohkem kui kulu puu-ja köögiviljadele (millest enamik olid konserveeritud või külmutatud). Jennifer Raymond, toitumisspetsialist, kes töötab koos koolidega, et arendada tervislikumat menüüd, märgib: "Põhimõtteliselt on see toetusprogramm tootjatele ... ja koolid on lihtsalt võimalus vabaneda toodetest, mis on kokku ostetud. Raha sellisele " toetusprogrammile" tuleb maksudest. Lapsevanemad võitlevad nüüd varem nii harva esinenud laste ülekaalulisuse, südamehaiguste, II tüübi diabeediga, millele aitab kaasa kõrge kolesteroolitaseme, kõrge küllastatud rasvade sisaldusega koolitoit.
USA valitsus kulutab igal aastal miljoneid dollareid, et hoida üleval üleriigilist inspektorite võrku, mis jälgib loomade haigustega seotud probleeme. Kui haiged loomad on hävitatud, maksab valitsus omanikele hüvitist. New York Times nimetab sellist subsiidiumisummat "ennekuulmatuks," ja iseloomustab seda kui " skandaalset vargust riigikassast." Tänapäeval valitsused kogu arenenud maailmas toetavad "hullu lehma" farmereid Ainuüksi 2001 aastal maksis Suurbritannia valitsus välja üle 91 miljoni GBP „hullude lehmade " eest, teised valitsused on teinud seda enam vähem samas suurusjärgus.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.