laupäev, 21. juuli 2012

maratonijooksja Grant Campbell intervjuu


Dr Graham märkis Grant Campbelli kui sportlast, kes on lõpetanud kõige raskemad ja pikemad ultramaratonid ilma soola söömata, lisandeid võtmata.  Toon siia kokkuvõtte paarist intervjuust. G. Campbell siis järgib 80-10-10 dieeti, mis tähendab et ta sööb süsivesikurikast toortoitu (peamiselt puuvilju), ei tarbi soola, pähkleid, seemneid, õlisid jm rasva ja valgurohket toitu. Lugedes tema vastuseid tulid mõned nii tuttavad ette - siin on meist paljud küsinud samu küsimusi ja otsinud vastuseid. Tundnud sarnaselt aga ei ole julgenud seda endale tunnistada...

ATHLETE BIO: Grant Campbell (Raw Aussie Athlete),   ultramaratonijooksja. 
Grant

Räägi meile endast: sinu vanus, kus sa elad, mis tööd sa teed, oma perekonnast.

Olen 37 aastat vana (sündinud 1973) ja elan Austraalias, Sydney´st põhjas ookeani ääres, ilusate järvede ja mägede lähedal. Olen abielus ja mul on kaks teismelist poega, kelle üle olen väga uhke. Olen ultramartoni jooksja, vetelpäästja, muusik. Õppides 80/10/10 toitumisstiili ja läbides 80/10/10 konsultandi (Certified Lifestyle Consultant) programmi, otsustasin loobuda oma 15 aastasest IT spetsialisti karjäärist IBM-s ja hakata tööle  FoodnSport meeskonnas nende kodulehe ja mitmete uuringuprojektidesga. Alates 2008 aastast olen reisinud Dr Grahamiga tema suvetuuridel USA-s, olen teinud 29 päevase  veepaastu koos Dr Grahamiga, olnud toetajana  üle 40 veepaastule. Naudin avalikke esinemisi, tervisliku elustiili kontseptsiooni õpetamist ja vaatan tulevikku kui võimalust õppida kogu elu ning pakkuda elustiili konsultatsioone. 

Kas sa sööd 100% toorvegan toitu?

Jah.

Kaua sa oled söönud 80/10/10 stiilis?

Ma  hakkasin sööma 80/10/10 toitumisstiilis novembrist 2005 peale seda, kui olin kuulnud  Dr. Graham esinemist ühes audio intervjuus.

Miks sa valisid just selle tee?

Peale madala rasvasusega vegan dieedi kogemust, oli selge, et kõik teised võimalused on pigem kahjustavad. Tahtsin olla parim sellest, kes ma võiksin olla. 80/10/10 toitumine ja elustiil on ainus võimalus, mida ma tean, et saavutada selline elujõulisus nagu on mul praegu. 

Kirjelda oma teekonda, kuidas sa jõudsid oma tollasest dieest 80/10/10 juurde ja ka teistest toitumisstiilidest, mida oled kasutanud. 

Kasvasin üles koduküpsetatud toitudega: liha ja 2 portsjonit aedvilju (järgides tolleaegseid toitumissoovitusi). Teismelisena kannatasin kroonilise astma all ja sain mõningast kergendust, kui minu ema vahetas täispiima madalarasvasusega piima vastu. 
1998, 25 aastasena, sai minust vegetaarlane. Mind mõjutasid minu vestlused sõpradega – kõigist neist hormoonidest ja vähist, millega lihatööstus meid toidab. 
Pea ligi 7 aastat vegan dieedil, mis oli kõrge nii teravilja kui madal värske, elusa toidu poolest, ristus minu tee Dr.  Grahamiga. Koheselt läksin ma üle 100% toortoidule ja kogesin esmakordselt elus, mida tähendab tunda ennast tõeliselt hästi.  Tuli ka ette olukord, kus ma taas proovisin küpsetatud toitu, ei saanud tol ajal aru, et see oli üksnes emotsionaalne vajadus. Kuid küpsetatud toit ei ole mind enam kunagi köitnud vaid jätnud alati tunde, et ma tahan üha rohkem. See, et ma söön niikaua, kuni mul hakkab halb ei ole kindlasti mitte looduse poolt  planeeritud ja kohe kindlasti mitte see kogemus, mis mulle meeldiks. 
Umbes 6 kuud peale toortoidule üleminekut, avastasin toortoidu gurmee Sydneys. Kahjustasin ennast korra kuus paljude kuude jooksul potluluck´idel töödeldud kõrge rasvasisaldusega toortoiduga. Seejärel tunnistasin endale, et see ei ole minu jaoks. Isegi süües halvasti ainult korra kuus, kahjustas see minu heaolu tugevalt. Mulle meeldib, kuidas ma ennast tunnen 80/10/10 toitumisega, see paneb mind tundma ennast suurepäraselt igal hetkel igas päevas…ja iga järgneva päevaga tunnen ma ennast üha paremini. 

Olid sa haige enne kui läksid 80/10/10 toitumisele üle?

Ma ei olnud rohkem haige, kui iga teine, kes sööb küpsetatud toitu.
Enne toortoitu kogesin vahel verist väljaheidet, põletavat uriini, turseid, viiruslikke ja bakteriaalseid infektsioone, südamepekslemist, ebameldiva lõhnaga gaase, ebamugavustunnet liigsest kogusest teraviljast ja halbadest toidu kombinatsioonidest, aknet, kuiva nahka, soolaseid higirante riietel, lõhenenud huuli, kõõma, tugevaid keha lõhnu. Mul oli krooniline astma, toiduallergiad, looma karvade allergia, regulaarsed palavikud, rögaeritus,  ja rähm silmades igal hommikul. Ka regulaarsed kõrva ja rindkere infektsioonid. Kuid pidasin ennast „üsna terveks“, nagu kõik teisedki meie ühiskonnas. 
melon

Kas sinu partner sööb sarnaselt sinuga?

Minu partner ja lapsed ei ole teinud valikut toor ega taimetoidu kasuks. Nad söövad edasi nö keskmist Lääne dieeti, millest enamik on nö värskelt võetud külmikust ja pandud mikrolaineahju. 

Kas sinu dieet 811rv on muutnud pere toitumisharjumusi?

Vähe. Kuna kodus on suur hulk puu- ja aedvilju, siis on pere läbinud teatud etappe, kus nad söövad rohkem värsket. Minu noorim õde sööb  momendil 2 toidukorda päevas 811rv ning on väga rahul. 

Too meile näide oma päevaplaanist?

 • Ärkan 6 ja 7 vahel hommikul
 • Keskhommikul söön suure monotoidukorra  parimast hooajalisest viljast, mis on saadaval. Tavaliselt on see kas melon või mango või muu luuviljaline. 
 • Pärastlõunal söön teise suure motoidukorra puuviljadest, järgneb suur salat. Salatis ma ei kasuta rohkem kui kolme koostisosa, näit. lehtsalat, tomat, kurk, paprika, tsukiini. Vahel lisan avokaadot. Ja vahel segan ka puuvilja salatiga. 
 • Söön päevas ca 3,500 kalorit ja töötan väljas hommikuti 2-3 tundi, millest enamiku aja jooksen. Ja teen ka erinevaid harjutusi. Enamikul nädalatel ma ujun ookeanis, sõidan rattaga, jooksen treppidel ja liivaluidetel.   
 • Voodisse lähen umbes 9:30 ja 10:30 vahel õhtul. Magan rohkem kui 8 tundi öö jooksul. Peale suuremaid võistlusi vajan paaril ööl 12 kuni 13 tundi und, või isegi rohkem. See annab parima taastumise. 
 • Ma ei võta mitte ühtegi toidulisandit ega superfoodi ja eelistan oma toitu süüa minimaalse töötlusega, otse looduse aiast. 

 

Ma söön puuvilja seni, kuni minu keha on täiestirahuldatud. Mida magusam on mahlane puuvili, seda suuremat rahuldust see kehale pakub. Keha rahulolu on seotud nii söödava toidu mahuga, kui toitainelise sisalduse ja eriti kaloraažiga. 
Kuna minu seedimine, imendumine ja veresuhkru ainevahetus ei ole rikutud ühegi rasva või degenereerunud/rafineeritud toitainega küpsetud toidust, saavad minu rakud puuviljasuhkrud, hapniku jt toitained efektiivselt ja maksimaalselt kätte. 
Süües puuvilja liiga vähe st liiga vähe, et tekiks täielik rahuldus, on koheselt tõmme a) suure rasvasisaldusega toitude, b) kaloraažilt rikka st teraviljatoitude jt tärkliserikaste toitude järele, mis vabas looduses ei leidu 

On sul isusid küpsetatud või kõrge rasvasisaldusega toortoidu järele?

Ei, mul ei ole isusid. Ma usun, et kõik isud, mida ma minevikus kogesin olid põhjustatud alljärgnevast:
 • Ebapiisavalt kaloreid puuviljast.
 • Emotsionaalne põgenemine. Meil on igal hetkel valik, kas vaadata ja tunnistada oma emotsioone ning kogeda neid või ignoreerida neid. Ehk juhtida oma tähelepanu mujale (kusjuures on väga ohtlik jätta oma emotsioonid tähelepanuta, sest nad kasvavad kogu aeg ja varsti on väikese vihma asemel äikesetorm).   
 • Jäädes küpsetatud toidu söömise ringi lõksu. Kuna küpsetatud toit ei anna täielikku rahuldust, siis see ka pärsib minu võimet süüa küllaldaselt puuvilju. 
Igal juhul tuleb aeg kus me peame seisma näost näkku oma isudega ja olema väga vaprad. Aktsepteerides neid sellistena nagu nad on – st nad on kriitilised sõnumid meie kehalt ja me ei ole pakkunud kehale selliseid tingimusi, et ta saaks täiuslikult toimida, 

Peale dieedi, toidu ja toitumise, millised teised elustiili faktorid on sinu jaoks olulised, kui järgid 811rv?

Regulaarne liikumine, piisav uni, madal stress, päike, puhas õhk, inimese puudutus, aeg looduses, tunnet, et suudad eesmärke seada ja järgida, järgides oma kirge, aru saades ja arendades oma uskumuste süsteemi, elades täiel rinnal, seades oma karjääri selle järgi, mis ind vaimustab, elades praeguses hetkes vabana oma ego meelemängudest, väärtustades suhteid enam kui omandit (sest see, mida ma oman –omab mind ja see, mille üle saavutan kontrolli – kontrollib mind)  

Kas oled kunagi imestanud, kuskohast sa saad piisavalt … valku, kaloreid mikrotoitaineid?

Ei. Ma ei ole kunagi võtnud mingeid lisandeid ja ma olen veendunud, et terviklik, värske, küps, orgaaniline puuvili, roheline lehtköögivili ja teised aedviljad täidavad kergelt minu igapäevased vajadused. Seda seni, kuni ka teised elustiili tingimused on tasakaalus (mis need on vaata lk 10 raamatust „The 80/10/10 Diet“)

Millised on sinu jaoks 811rv kasutegurid (sh ka sportlikus plaanis)?

80/10/10 andis mulle uue elustandardi, ületades kõik senikogetu. Alljärgnevalt loetelu nendest positiivsetest muudatustest, mida olen märganud:
 • Vaimne selgus  paranes
 • Painduvus paranes  
 • Vähem hukkamõistmist
 • Puhas nahk
 • Puudub ebameeldiv keha lõhn
 • Toit maitseb paremini
 • Olen alati hüdreeritud  
 • Minu astma on kadunud
 • Kadunud on ka kõik toiduallergiad, tundlikkus õietolmu suhtes ja looma karvade suhtes
 • Ma ei norska enam
 • Minu higi ei ole enam soolane
 • Minu kõht on lame
 • Kõhupuhitused kadusid
 • Sõltuvuskäitumine kadus
 • Minu suurenenud armastus looduse  vastu on tõstnud mind õnnelikkuse uuele tasandile. 

Võrdle oma kogemuse põhjal madala rasvasisaldusega toortoitu ja kõrge rasvasisaldusega (pähklid, seemned, õlid) toortoitu? Kuidas sina nende erinevust näed?

Suures koguses rasva, suures koguses maitseaineid, hoolimatus toiduainete omavahelise kokkusobivuse suhtes ei andnud mulle seda vitaalsust, mida mina toitumisest otsisin. Leidsin, et kõrge kalorsusega rasvarohke toortoidudieet soodustab ülesöömist ja ei jäta mulle head enesetunnet. Võib ka öelda, et ma ei tundnud ennast. Väga paljudel juhtudel peale rasvase toortoidu söömist ärkasin üles järgmisel hommikul seedumata toiduga kõhus, mis fermenteerus ja roiskus minu sees. 

Kuidas sulle tundub sotsiaalselt niimoodi süüa?

Esialgu lõin keerulisi sotsiaalseid situatsioone ilma ise seda teadvustamata. Olukord muutus, kui olin saanud piisavalt teadmisi ja kogemusi selles osas, et dieet vajab ka kindlustunnet ja parasjagu vaimukust vastamaks mitte-just-aramstusväärsetele küsimustele.
Ma olen välja töötanud 2 efektiivset tehnikat: a) seadsin endale eesmärgiks, et teised ei peaks tundma minu poolset hukkamõistu oma toitumisvalikute pärast ja b) õppisin teisi veenma, et ma olen täiesti rahul lihtsa ilma kastmeta salatiga. See võimaldab teistel nautida oma toitu, teades, et ma ei tunne ennast häirituna nende piduroogadest ja ma ei mõista neid hukka. 

Kuidas   pere ja sõbrad reageerisid sinu toitumisvalikutele?

Nad on peamiselt toetavad. Vahel nad tunnevad ebamugavust nende endi toitumisvalikute tõttu – on ebamugav olla koos kellegagi, kes sööb toitu, mis teadaolevalt on kõige tervislikum.   

Kuidas reageerisid kaaslased spordimaailmas sinu toitumisvalikutele?

See oli neile väga intrigeeriv. Sportlased otsivad alati paremaid teid ja ei ole oluline, kui radikaalne see võib näida. Enamik neist on huvitatud pikemat aega, püüavad leida piisavalt motivatsiooni muutumiseks, kuni nad on uued mõisted enda jaoks läbi töötanud. 

Kas sa võiksid rääkida praktilistest raskustest 811rv toitumises SAD (tavapärane ameerika toit) toidumaailmas?

Lõhnu, mis lähtuvad küpsetatud toitu söövatest inimestest, on raske ignoreerida.  Küpsetatud toidu negatiivne efekt ilmneb inimestel piiratuses, hinnangute andmises ja käitumises. Kui ma loobusin küpsetatud toidust, märkasin, et märgitud soovimatud omadused kadusid minu elust ja loomulikult soovisin sama ka teistele. Mul oli raske õppida aktsepteerima, et muutused peavad tulema seestpoolt  ja et inimestel peab olema vabadus teha nende endi valikud ja et mul ei ole mingit õigust oodata teiste muutumist. Kui ma hakkasin tegelikult mõistma, mis on „tõeline“ tervis, siis hakkasin ka märkama   tervise suuremaid puudujääke oma eakaaslaste hulgas, kes kõik pidasid end „üsna terveks“.   

On sul olnud reisides probleeme küpse puuvilja leidmisega?

Ma ei ole kunagi reisides näljane. Korra oli mul kogu raha otsas ühel reisil Tai saarele ja ma elasin paar päeva ainult kookosevõrsetest, kuni pöördusin tagasi mandrile ja sain külastada panka. On mõni ksik koht ühiskonnas, kus ma ei ole leidnud piisavalt puuvilja. 

Kas sa leiad end sageli kummutamas mõnd levinud ja paljuvaieldud müüti vegan toitumise kohta? 

Peaaegu iga päev. Mind intrigeerib, et toortoitumisega seotud teaduslikud uuringud ei ole laialdaselt teada veganite ühiskonnas. Samuti intrigeerib mind, et väga sageli teaduslikud uuringud on kontekstist täiesti välja kistud, et ajada inimesi segadusse ja müüa meile mõnda toodet. 

Mis veganluse puhul sulle meeldib?

Sünergia loomadega. Mitte neid kontrollides,  kuritarvitades, ära kasutades.

Kas on asju, mis sulle veganina tundusid väljakutsena?

Kui mu eakaaslased jätkuvalt tarbisid loomseid tooteid, sellega kahjustades mitte ainult ennast vaid ka ümbritsevat keskkonda, siis teatud aeg oli mul raske neid mitte süüdistada. Mul on teooria, et sarnaselt amneesiaga, kus mälu blokeerib traumaatilised sündmused nii ka inimesed lülitavad oma analüüsivõime ja loogika välja, et mitte näha silmatorkavaid lõhesid oma veendumuste süsteemis. Näiteks väidetakse end loomi armastavat ja samal ajal süües liha.

Kirjelda oma tavalist treeningpäeva.

Tavalisel päeval jooksen ca 10km intervallidega ja teen kehalisi harjutusi nagu kätekõverdused, kükid jms. Teisel päeval jooksen 3 tundi ümber kohaliku järve. Või sprindin mägedes, sõuan, ujun. Ma olen teinud oma treeningu mitmekülgseks, et see oleks huvitav ja samal ajal kasutoov. 

Sportlasena on sul üsna spetsiifilised toitainelised vajadused. Kuidas a oled sobitanud treeningu ja   toitumise?

Puuvili domineerib minu menüüs ja annab mulle piisavalt lihtsuhkruid rakukütuseks ka pingutuse korral. Ma söön mahlaseid puuvilju peaaegu iga päev ja see hoiab mind hüdreerituna kõige kvaliteetsema veega, mida loodusest saada on. Ma söön peaaegu eranditult orgaanilist toitu. Ma tarbin ka piisavalt rohelist lehtvilja, sellerit j minu mineraalide vajadus on täidetud. Pehmetoimeline kiudaine puuviljades rahustab minu seedimist ja läbib minu keha 12-18 tunniga. See jätab mulle kerge enesetunde,  kõrge tärklisesisaldusega küpsetatud vegan toit pani kõhu sageli kinni ja läbis  minu keha 3 päeva. 

Kui sa treenid maksimaalse pingutusega, kui tihti sa siis sööd ja mida?

Tavajuhul söön pool või terve arbuusi keskhommikul. Umbes 20-30 banaani ja salatipea lõuna ajal. Ma söön tavaliselt 2x päevas ja ca 3500 kalorit. Maksimum pingutuse korral söön nii lihtsalt kui võimalik, et täita oma vee ja kalorivajadused.  Ultramaratoni päevadel söön tavaliselt 4500 kuni 6000 kalorit. Olenevalt maratoni intensiivsusest söön 200-350 kalorit tunnis, et olla nii hüdreeritud kui võimalik.

Saad sa meile rääkida 811rv käigus saavutatud sportlike saavutuste paranemisest?

Minu vastupidavus on paranenud koos võimega joosta kiirelt pikemaid distantse. Minu painduvus, päikese taluvus, külma taluvus – kõik need on märgatavalt paranenud. Ma lõpetan nüüd ultramaratone tundes ennast värskemana ja olen võimeline uuesti jooksma järgmisel päeval. Küpsetatud toidu dieedil võttis taastumine aega terve nädala ja alles siis ma suutsin uuesti joosta. Enne 811rv dieeti olid mul sageli krambid siis, kui ma olin ära jooksnud 3 tundi või 35 km. Praegu ei ole mul enam kunagi olnud krampe. Suudan nüüd joosta üle 100 miili läbi mägede 30 tunniga- varasemalt ma ei suutnud seda.

Millised on sinu suurimad sportlikud saavutused sellest ajast, kui toitud 811rv stiilis?

 • Nüüd jooksen 100km maratoni 5 tundi kiiremini ja ma ei ole muutnud oma treeningute kestust.
 • Jooksin mägist 96km maantee maratoni ajaga 11:20 ja sain 9 koha. 
 • Ma suudan joosta päev pärast ultramaratoni.  Ma ei väsi enam nii palju, kui olen saanud korralikult magada.
 • Kas ma mainisin, et suudan nüüd joosta kogedes mikround? :)
Sinu toitumises on üks huvitav asjaolu –sa ei tarbi naatriumi (soola) ultramaratonide ajal. Paljud võtavad soolatablette pikemate jooksude ajal, et vältida hüponatreemiat (elektrolüütiline korratus, mille korral naatriumi tase veres on madalam normaalsest ja see põhjustab erinevaid probleeme). Osad ütlevad, et taimedes on piisavalt soola, et seda probleemi vältida. Mis on sinu seisukoht. Kas sa teed enne võistlusi mingeid spetsiaalseid ettevalmistusi, et hüponatreemiat vältida? 

Loodus on suurepärane ja tark. Ma ei söö soola. Ma ei võta lisandeid. Inimkond ei saaks elada praegusel ajal Maal, kui ta vajaks vitamiine ja mineraale toidulisandina juurde.  Kui kunagi hädaolukorras, peaksin võtma lisandit, et päästa oma elu – siis võimalik et ma teen seda. Aga kui tekib toitaineline tasakaalutus, siis otsin ma üles selle põhjused aga mitte ei hakka tarbima lisandeid kogu oma ülejäänud elu.
Olles lõpetanud üle 20 ultramaratoni ja kogenud teatud raskusi näit. kuumarabandust, teatud dehüdreeumist ja nö vastu seina jooksmist, olukord kus nägemine hägustub, kuid mitte kunagi ei ole mul olnud hüponatreemiat.
Aastaid tagasi, kui ma sõin küpsetatud toitu, püüdsin joosta soolaste toitude najal. See ei toiminud ja olen kindel, et see ei töötaks ka praegu. Usun, et sool loob lisavajaduse vee järele, et seda sama soola lahustada. Illustreerimaks on mõtet toon ma näiteks inimese, kes on merehädas. Kui ta joob seda soolast vett, siis ta sureb dehüdreerumise tulemusel paari päeva jooksul. 
Olen jooksnud 100 miili 31 tunniga 80/10/10 dieedil ja e ole tundnud mingit vajadust lisandite või soola järele. Ainult 60 miilistel maratonidel olen leidnud, et kasulik on süüa sellerit, et saada täiendavad elektrolüüte/mineraale. 
Olen hakanud sööma küllaldaselt aedvilju iga päev ja arvan, et mul on piisavalt mineraale maratonijooksudeks. Sportlastel on märksa suurem vajadus vee ja süsivesikute järele. Kui süüa puuvilju, siis puuvili on ka elektrolüütide allikas ja see on suurepärane. 

Ma ei näe, kuidas toidulisandid, mis on ülimalt rafineeritud, saavad olla efektiivsed. Isegi sel juhul, kui on äärmuslikud vajadused ultramaratonidel, piisab terviklikust töötlemata toidust.

Millised sportlikud eesmärgid oled seadnud?

 • Esindada Austraaliat ultramaratonjooksul  
 • Joosta 100 miilist maratoni 100 aastasena
tugwar

Millisena sa kujutad ette vegan sportlaste tulevikku?

Lisandite abil saavutatud tulemuste kadumist. Tervikliku/tervisliku elustiili järgivate puhaste sportlaste võidukäik. 

Mida sa isiklikult arvad Dr. Grahami raamatust The 80/10/10 Diet?

See on meistriteos, mis on pidanud ajale vastu ja annab terviseeelised kõigile, kes järgivad neid printsiipe oma elus. 

Kas sinu arvates vähese sissetulekuga saab 811rv järgida?

Kindlasti. Osta hulgi, osta kastiga, osta turgudelt.  Leia üles aiad ja puuviljad oma piirkonnast ning istuta  oma viljapuud.

Tagasi vaadates, kas on midagi, mida oleksid üleminekuperioodil teinud teistmoodi?

Võttis väheke aega enne, kui ma sain aru, et on oluline aktsepteerida teiste toetust. Sellest aru saamine tõi mulle vabaduse tunde. Usun, et teadmised ja toetus on suurimad edu faktorid. Otsige teadmisi, küsige toetust ja aktsepteerige seda – nüüd!
tugwar

Plaanid sa tulevikus midagi muuta oma 811rv plaanis?

Süüa meile loomulikku toitu on nii lihtne, et tegelikult ei ole siin midagi enam muuta. Vaadates 811rv, kui elustiili, mis on kaugelt enam kui toitumine, siis ma kindlasti otsin võimalusi edasi areneda ja olen avatud võimalustele õppimaks ja kasvamaks. Edaspidises elus ma loodan oma teadlikkust avardada, tugevdada sidemeid teistega ja otsida tasakaalu kõigi oma elustiili faktoritega , sest see kõik mõjutab minu suutlikkust. 

Milline oleks üks nõuanne uuele 811rv katsetajale või kellelegi, kes soovib oma programmi täiustada?

Ära ole enda vastu karm. Ei ole vigu, on ainult kogemused. Väldi alati negatiivseid vestlusi endaga. Esiteks saa sellest teadlikuks ja seejärel elimineeri see. 

On midagi, mida sa soovid veel öelda aga ei ole küsitud?

Ela lihtsat elu tunnetades küllust, kuna seda pakub loodus meile kõigile ja igale ühele. 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar