neljapäev, 4. oktoober 2012

Portugal


Kuidas me jälle Portugalis käisime ja mida seekord tähele panime.

Lennupiletid ostsime TAP (air Portugal http://www.flytap.com/Portugal/en/Homepage ) omad, need on piisavalt soodsad ja elamise rentisime  läbi portaali http://www.ownersdirect.co.uk/
ühelt Hollandi mehelt, kellel sealkandis 4 maja. Siit leiab elamist igas suuruses ja iga hinnaga.

 Laevaga Helsinkisse minnes jääb silma suur hulk rahvast, kes kannab endaga kaasa suurel hulgal alkoholi. Ja et alkoholgi püüab omale ostjat leida läbi puuvilja!? Kui mannetuks on jäänud inimene, et ta oma instinktidega siis jookseb puuviljapildi peale ja otsib kaotsiläinut meeli nüristavas vedelikus.

Nii hilja ei ole kunagi siinkandis olnud. Aga on väga soe. Ookean on septembris soe, nüüd oktoobri hakul saab ujuda – vesi täiesti selline Eesti suvise vee soojusega. TAP ei paku mingit võimalust valida lennukitoitu, selle saadame edukalt tagasi ja sööme enda oma. Lennuki pealt maha saades, on esimene käik kohe Loule turule.
Siit tuttavalt turult leian sama müüja, kelle käest ka eelnevatel aastatel olen ostnud. Ta on täitsa alles – musta riietatud pisike naeratav vana naine. Mees istub kaugemal nurgas ja ma ei ole kuulnud teda kordagi rääkimas (kõik kolm aastat kusjuures) Pisike käbe naine sebib siia-sinna, seletab – eranditult Portugali keeles – naeratab ja pakub lastele puuvilju. Mõnede viljade kohta näitab enda peal ja ütleb midagi, millest järeldan, et need on tema aiast. Enamjaolt on tema aiast viinamarjad ja mahlaapelsinid. Üsna kiirelt jäävad Portugali keelsed puuvilja nimed meelde: melao, manga, laranja, figo... Müüja pakib kõik minu ostud kottidesse ja lisab sinna pealekauba ühte-teist. Kirjutab hinnad järjest paberriba peale üles. Todos? (tähendab Portugali keeles – kõik). Todos jah! Siis arvestab käbedalt kokku ja 2 suurt kotitäit valminud vilju tuleb meiega kohalikku kodu otsima. Otsime üles veel  ühe poe ja vaatame sealt, mida turult ei leidnud. Puuvilja kilohinnad on 50 sendi ja 3 euro vahel. Apelsinid on suuremad 2kg 1 eur. Ja siis leiab teedelt 3kg 1eur ja 5kg 2eur.
Mis siis sai kotiga koju toodud:

cherimoya ja virsikud
 mangod - sellist tüüpi mangode ostmine ei õnnestu Eestis peaaegu kunagi. Ei valmi järgi ja on seest pruunid. Siin aga imeilusad, mahlased, tumekollased. Saan nii pehmeid, mis on täiesti valminud ja neid, mis on veel kõvad. Ütlen kohe ära, et kõvad valmivad kõik nädala jooksul. Seda mangot saab ka ainult turult. Poes on Brasiilia mangod, mis nii head välja ei näe
 Apelsinid...mahlased, magusad. Kohalikku apelsini leiab ainult turult
Avokaadosid turult enam ei leia. Ka poes on neid vähe. Veidi kõvad kõik, kid valmivad ilusti ja on seest väga pehmed ja ilusad
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ka värskeid viigimarju poest eriti ei leia. Arusaadavalt - need lagunevad kohe käest. Turult saan ka nad koos kastikesega, kotis läheksid pudruks. Eestist olen korra värskeid  viigimarju ostnud - aga noh, need olid küll täiesti tuimad, maitsetud.
Turg on täis ka kuivataud viigimarju.
Lähemal uurimisel selgub, et need viigimarjad, mis on väga lõhenenud on juba pesaks väikestele ussidele. Appi! Mitu ma neid ära sõin:)?
 
Aga ilusad punased seest ja maitsevad jumalikult. Söön neid ka eriti palju, kuna ma ei ole viigimarja hooajal kunagi siinkandis olnud.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Viinamarju leian turult 4 sorti. Kahte sorti ostan, kaks tunduvad maitsetud ja liig lääged.
Rohelisd viinamarjad on ilusti pruunide plekkidega (on pruuni värvi, kuid ei ole pehmeks läinud), mis näitab viinamarja valmimist päikese käes ja viinapuu küljes. Need on väga magusad
Madeira banaanid, sedakorda tunduvad hoopis teistsugustena. Nad on täis igasugu plekke - umbes nii nagu koduaia õunad, erineva suurusega, erineva jämedusega, plekk siin ja seal. Täpiliseks ei lähegi vaid hakkavad lihtsalt pehmeks minema. Valminud banaan on väga hea.
 
 Kohalik väike melon. Esimesel korral saan 2 täiesti kollaseks läinud melonit. Maitsevad väga head. Järgmisel korral saan vesise ja maitsetu meloni ja rohkem neid ei osta.
Kohalik valge melon. Esimese korraga saan toore, mis ei ole ilmselgelt veel valmis. Vahepeal tuleb Kristi külla ja märgib, et valged on kõige magusamad. Ostan siis veel korra ja ikka toores. ei oska mina seda valget melonit valida. Rohelised piklikud melonid õnnestuvad palju paremini. On väga magusad ja tumekollane ümmargune melon on ka väga hea.
 
 
 
 
 
Suhtun kahtlevalt nektariinidesse Eestis enam hea maitsega nektariine ei olnud. Kuid siit turult toon kaasa ülimahlased ja maitsvad viljad. Olen täitsa pahane, et mida siis lõpuks Eestisse tuuakse ja kuskohast. Aga järgmistel päevadel saan samuti nektariinid, mis ilmselgelt enam seest head ei ole. Maitsevad nagu Eestis hooaja lõpu imelikud nektariinid. Virsikud aga jäävad mahlaseks ja suurepäraseks – nii valge kui kollase viljalihaga. Ei saa süteemist küll aru. Kuna laste lemmikud virsikud ei ole, siis jääme ikka enamjaolt kohaliku viinamarja, MANGO:), meloni, apelsinimahla ja viigimarjade peale.
 
Kuna siin poes on üsna ilus ka troopiliste viljade valik, võtan ühe täiesti tundmatu vilja prooviks. No väga hea, et ainult 3 tükki pakis. Banana passionfruit/curuba - see on ikka läbikukkumine. Youtubes on selle vilja kohta väga armas video, naerda saab küll – vaadake kindlastiJ  http://www.youtube.com/watch?v=3a__E1-f0V0
See ei ole võimalik, et üks vili maitseb nagu kilu või mees ütleb, et räim tomatis:). Ja maitsebki. Loodus on ikka taimedes loonud kõik maitsed, pole vaja kalale minnagi...
  
Järgmistel päevadel suurendan parimate Viljade varusid veelgi ja viigimarjad saan kätte palju parema kvaliteediga. Ju sel päeval olid lihtsalt ära seisnud viigimarjad. Uuest satsist ma enam ühtegi ussi ei leia. Lapsed eriti viigimarju veel ei taha. Kuid peale seda, kui ma laupäevaselt suurturult toon koju mustad viigimarjad, mis maitsevad nagu mesi ja on seest tumepunased, siis on ka lapsed vallutatud. Saab ka selgeks, et osad asjad on turul kallimad kui poes. Osad asjad on odavamad tänaval ilma igasuguse turu ja poeta (mahlaapelsinid).Ilm on esimesel nädalal vahelduva pilvisusega. Esimesel päeval on selge pilvitu taevas. Teisel päeval saab ka õhtul ookeanisse ujuma. Siis tuleb paar vihmast päeva, pool päeva päikest, pool päeva pilvitust. Teise nädala alguses, kaovad pilved täiesti ja päike jääb meiega, ookean ka.

 
Ilm on esimesel nädalal vahelduva pilvisusega. Esimesel päeval on selge pilvitu taevas. Teisel päeval saab ka õhtul ookeanisse ujuma. Siis tuleb paar vihmast päeva, pool päeva päikest, pool päeva pilvitust. Teise nädala alguses, kaovad pilved täiesti ja päike jääb meiega, ookean ka.

Portugali jaoks on hooaeg läbi. Septembris saame veel rentida rannas rannatooli koos päikesevarjuga, järgmisel päeval - oktoobris rannale jalutades, on vetelpääste kadunud, rannatoolid ja päevavarjud ka. Veel kahe päeva pärast on ka rannavalve maja (ilus suur puidust hoone) kokku pakitud ja ära viidud. Istu ja lama kus tahadJ. Liival on väga hea, sest päike on nagu meil juuni-juuli soojematel päevadel. Enam ei ole vaja liig intensiivse päikese eest peituda. Ma ei määri endale ega lastele ühtegi kreemi ega rasva. Oleme nagu oleme.


Minul läheb nina natuke punaseks aga muidu süveneb taas suvine päevitus, lastel samuti. Oleme palja peaga, kellegi pea ei lähe kuumaks, kellelgi ei ole päikesest mingit häda. Saab vabalt rannaliivas istuda ja liivalosse ehitada. Koos lastega saama valmis päris palju. Ujujaid on vähe, meie olemegi ainukesedJ, vähemalt osadel päevadel. Jooksjaid näeb rannas küll, jalutajaid ka. Liivalosse ei ehita keegi, küll aga kõik möödujad naeratavad ja plaksutavad meile...
 Vesi on puhas, liiv on ilus, laine toob randa külluslikult mänguasju: erineva värvi ja kujuga teokarpe ja kive... lapsed sellises avaras lahtises kohas, kus saab joosta, keerelda, hõisata,ujuda on ülimalt rahul. Ei ole vaja ühtegi plastikust kühvlit ega labidat, ega ämbrit. Suurte teokarpidega saab kaevata, kätega saab ehitada ja kujusid teha. Mis palju lihtsam on päikese all liivarannas - ei ühtegi korda ei ole vaja lastele öelda,  ära jookse, ära puutu äkki läheb katki...midagi ei lähe siin katki - ei liiv, ei rand, ei ookean, ei avarus, ei õhk. Kõik ärad on suletud, kinnise ruumi osad. Neid ei peaks üldse olemas olema.  

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar