teisipäev, 13. juuli 2010

PÄIKESE kaitseks vol2

Nahavähk on põhjustatud päikesekaitsevahendite poolt


Päike on täiesti kahjutu vähemalt siis, kui me ei ole otsese päikese käes suveperioodil kella 10-15. Liigne päike sel ajavahemikul paneb inimesi tundma liigset kuumust ja põletustunnet nahal. Et liigset kuumust ja põletust vältida on keha loomulik kaitsereaktsioon minna varju või/ja võtta jahedat dušši. Päikesekaitsevahendid rikuvad keha loomulikud käitumisreaktsioonid.

Kaitsevahendid harilikult blokeerivad UV kiirgusekahel viisil: kasutades füüsilist päikese filtrit nagu talk, titaanoksiid, tsinkoksiid või kemikaale, mille aktiivseks komponendiks on methoxycinnamate, p-aminobenzoic acid, benzophenone jt. Kaitseemulsioonid sisaldavad PABA (paraaminobenzoic acid), mis näiteks mitte ainult ei blokeeri päikese tervendavaid ja terapeutilisi mõjusid vaid võib ka põhjustada nahas geneetilisi mutatsioone. US Toidu ja Ravimiameti raporti järgi sisaldavad 17-st emulsioonist 14 PABA-d ja võivad olla kantsirogeensed ehk siis vähkitekitavad. On uuringuid, mis näitavad, et PABA põhjustab naharakkudes DNA kahjustusi just päikesekiirguse mõjul.

Paljud kaitsevahendid tavajuhul kaitsevad kas UVA või UVB või mõlema eest korraga. Kolmest UV kiirgusest: UVA on vastutav pruuniks muutumise eest, UVB aktiveerib D vitamiini sünteesi, mis on oluline ja vajalik Ca ja teiste mineraalide imnedumiseks, UVC on bakterite, viiruste ja teiste haigusetekitajate hävitaja.

Kaitsevaendid on ka märgistatud SPF (päikesekaitsefaktoriga), mis näitab kui pikka aega saab päikese käes olla ilma põletusteta. Näiteks faktor 15 näitab, et kaitse toimib 300 minutit sellele, kes tavajuhul saaks samas olukorras ilma kaitseta olla päikese käes 20 minutit. SPF näitab ainult kaitset UVB mitte aga UVA eest. Uskudes kaitsevahendi abisse määrib inimene seda omale peale suurel hulgal – keemilist mürkide kompotti. Nahk ei ole tehtud plastikust vaid elusatest- ELUSATEST rakkudest. Algav biokeemiline sõda naha pindmistes kihtides hävitab nahas tema oma kaitsemehanismid ja teeb naha avatuks kahjustustele ja ebanormaalsete rakkude vohamisele.

Kõige olulisem kahju, mida päikesekaitse kasutaja teeb on igaljuhul see, et ta jääb suvise keskpäevase päikese kätte kauemaks, kui see oleks kehale vastuvõetav. Briti meditsiiniline raport juulist 1996 (Britsh Medical Jurnal) märgib, et kaitsevahendite kasutamine võib tõepoolest nahavähki suurendada, kuna nad lubavad inimestel olla intensiivsel ajal liiga kaua päikese käes.

Arstid, kes esitasid 1995 raporti Ida-Euroopa ja Skandinaavia kohta märkisid, et sagedased kaitsekreemide kasutajad kannatavad ebatavaliselt suure nahavähi protsendi all. Raport märgib:” Kaitsevahendid sisaldavad ainult UVB blokeeringut päikesepõletuse vastu ja seetõttu on võimalik suurem UVA vastuvõtt…”Ühesõnaga saavad kreeme kasutavad inimesed suurema portsu UVA-d, kui seda ilma kreemideta olles. Nahapõletus kusjuures on naha loomulik kaitsereaktsioon veel suurema kahjustuse vastu – suuremaks kahjustuseks võib olla näiteks nahavähk.

Ilma kaitsevahendita hakkab teie nahk tundma ebamugavust päikese käes niipea, kui seda saab liiga palju. Kaitsebahendiga elimineeritakse esimene keha hoiatus – päikesepõletus. Ülemäärane UVA kombineerituna kahjustavate kemikaalide, toksiinidega on ideaalne naha rakkude kahjustaja ja kasvajate tekitaja. Ilma kaitsevahenditeta ei saa tekunagi liiga palju UVA, isegi kui olete päikese käes mitmeid tunde. Te põletate küll oma naha aga see on ka kõik.

Dr Ackerman leidis, et läbi päikesepõletuse võib paraneda immuunfunktsioon, ei ole mingit tõestust, et see põhjustab nahavähki. British MedicalJournal märgib, et med. Eksperdid teavad „vähe otsestest seostest päikesepõletuse ja nahavähi vahel”. Kuid on juba hästi teada, et kaitsevahendid, mitte ainult ei aita ära hoida nahavähki vaid suurendavad selle riski liigse UVA tõttu. See teeb kaitsevahendid ohtlikumaks kui päike kunagi olnud on.

Küsimus: kas mõlema UVA ja UVB kaitse kasutamine oleks lahendus. Kahjuks näitavad uuringud, et see ei hoia ära nahavähki. Esiteks, nahk peab ülihappeliste koostisosadega ikkagi võitlema ja nad endasse imama. Teiseks, nii UVA ja UVB blokeerimisega jäetakse keha ilma äärmiselt olulistest eluks vajalikest reaktsioonidest. Keha vajab UVB D vitamiini jaoks, ilma milleta me lihtsalt ei saa elada. Ja ka spole üllatav teada, kui palju inimesi tänapäeval kannatb nahavähi all. Inimesi, kes saavad väga vähe või üldse mitte päikesevalgust.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.