neljapäev, 21. juuli 2011

Müstilisele inimesele müstiline aed

Taanis oli ka permakultuuri loeng, eesti keeles siis vist ehk muinasviljeluse loeng? Olin selle suhtes algselt veidi kriitiliselt meelestatud, et mis nemad seal Euroopas mujal ka teavad:). Meil siin sellest palju räägitakse, eestlane ennast ise palju tõstab ja sageli ka väike ennast suuremast paremaks teha püüab. Aga inimesed üle kogu maailma hoiavad ja armastavad Maad ja on palju õppinud. Nii, et tore oli veenduda, et ka Eestis väljaspool muistsest aiapidamisest teavad küll ja teevad ka. Taani mees rääkis meile siis loodusega kooskõlas aiapidamisest, traktorit kasutamata, loodust märgates, keset seda ärgates...:).
MA tooksin siia mõned lingid, mida meile anti - ei ole neid ise veel vaatamas käinud. Palju raamatuid oli välja pandud ja väga vahvad tundusid.
Taani, Rootsi ja Austria lehti on ka. Ma ei tea, kas keegi tunneb nende keelt ja on huvitatud. Siis andke teada. Kirjtuan üles inglise keelsed:
UK
http://www.permaculture.org.uk/
http://www.permaculture-info.co.uk/
http://www.permaculture-magazine.co.uk/
http://www.ragmans.co.uk/
http://www.agroforestry.co.uk/

Kanada
http://www.pricanada.org/
Austraalia/Uus Meremaa
http://www.rainbowvalley.co.nz/
http://www.permaculture.org.au/

2 kommentaari:

 1. mina olen kohanud eestikeelset väljendit 'permakultuur'. Kes otsib, leiab et ka Eestis on toimunud ja toimub selle alaseid koolitusi.

  Sellega seose tuli üks huvitav raamat meelde. 'Söödav linn' : http://www.taimelava.ee/

  VastaKustuta
 2. Ma kahtlen termini "permakultuur" nimetamisel "muinasviljeluseks". Arheoloogias eksisteerib analoogne asi teises tähenduses. Muistse maaviljeluse all mõistetakse siiski maa puhastamist ja sellele järgnevat viljakasvatust, mida aeg edasi ja põllupidamise oskused täienesid, seda puhtamaks see maa muidugi umbrohust saadi ja saagikus tõusis.
  Nii et õigem oleks seda nimetada siiski permakultuuriks, seni, kuni ei ole sobivamat eestikeelset sõna.

  Permakultuur töötab vaid siis, kui kogu süsteem, külviajad ja kultuuride valik on paigas. Vastasel juhul võidab umbrohi, õiged taimed kiduvad ja see ei ole kindlasti asja eesmärk.

  Lõpuks üks hiljutine lõbus lugu sellest vallast Lõuna-Aafrika vabariigist. Valged inimesed on harjunud külvama seemneid mingi süsteemi järgi, kas kasvuaja, taimede liikide, või mis iganes mustri järgi. Püüti õpetada seda ka mustadele. Ei võtnud nad asjast vedu ühti, valasid kõik erinevad seemned ühte sõela kokku ja külvasid kõik korraga maha nagu ennegi. Permakultuur ehk Tootsi peenar.
  Vot see viimane sobikski eestikeelseks vasteks, sest oma olemusest ongi ju sellega tegemist.

  VastaKustuta

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.