esmaspäev, 11. veebruar 2013

Soojad ja soojendavad toortoidud


Termoregulatsioon on see protsess, mis hoiab meie kehas temperatuuri.   On inimesi, kellel on külm kuumal suvepäeval; on inimesi, kellel on soe jääaugus supeldes; on inimesi, kes käivad talvel paljajalu ja on inimesi, kes kunagi ei saa ilma sokkide-sussideta oldud.
Toortoitu peetakse jahutavaks – jah, see jahutab, kuid keha temperatuuri hoiab tasakaalus siiski teine süsteem. Toiduga saab toetada soojenemist ja jahtumist, kuid samuti saame seda teha liikumisega, elustiiliga jms. Ma olen toortoidule üleminekul tundnud külma ja olen seda tundnud paar talve. Praegu on soe. On asi siis toidus? Peksime siin Eestis värsket vältima? Hoidma paja pidevalt tulel? Enda praktika näitas mulle, et kuigi mina värskel toidul külmetasin – olid minu kolm last külmast palju vähem haaratud. Võib-olla ainult mõned päevad, võibolla veel vähem. Korraks lõi meloni söömine külmal päeval neile sisse jaheduse – veidi hiljem jooksid nad ringi ikka paljajalu, elasid, naersid, laulsid, kisasid. Neil oli soe. Niivõrd soe, et aastaringi on nad toas paljajalu, riietatud küll talvel pikkadesse varrukatesse ja pükstesse, ei ole need paksud villased, vaid kerged liikumist lubavad rõivad. Mis siis on probleemiks täiskasvanutel? Veri on hakanud aeglasemalt voolama? Elu ei kee enam meis, vaid ainult podiseb? Olen harjunud talvel sokkidega toas käima, esimese korruse põrand on nagu maal oleval vanal talumajal ikka, jahe. Lapsed ei ole kunagi siin käinud sokkides, need võetakse ära kohe. Haigusi samas ei ole, jalad on soojad.
Või ei ole me enam armunud? Lugesin foorumist ühe naise kirjutist. Moskva külmas talves oli ta armunud ja käis oma armsamaga käest kinni, hõlmad lahti, paljapäi ja ikka oli nii kuum … Naine märkis, et ka väga külma ilmaga, kui ta seisis bussipeatuses, siis pruukis tal vaid mõelda armsama peale, kui soojalaine temast üle voolas.
Üks kolleeg jutustas, et peale aastaid külmatunnet ja värisemist, otsustas ta lihtsalt selle lõpetada. Õhuke villane sokk, kummik maal talvel väljas käimiseks ja juba kevadel jalad paljaks. Soe tuli ruttu ja nüüd on pidev külmatunne ammu unustatud. Nüüd ei kipu enam jalanõud ka esimeste külmadega jalga panema. Keha on tugev ja temas on soojust piisavalt.
Toidud toetavad, kuid ei valitse sinu keha. Ja need toidud, mis tekitavad kiirelt sooja (sarnaselt alkoholiga) ei ole mitte head soojendajad.  
Soojendavate toortoitude konspekt 8 eur, 28 lk. 
Tellimine 84silleke@gmail.com


1 kommentaar:

  1. Kõige lihtsam soojendav toit, mida olen kogenud, on soe vesi. Üks osa kohvi ja teejoomist on just selle sooja pärast, mida nad annavad. Kui nad on külmad, siis neid ei taheta üldjuhul. Nii et kohvi ja teed saab asendada sooja veega :)

    VastaKustuta

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.