neljapäev, 25. juuli 2013

PIMESTATUD VALGUSETOOJATE POOLT ehk KUIDAS VÄHIHAIGUSELE PEALE MAKSTAKSE

Pimestatud valgusetoojate poolt - sellise pealkirjaga osa on prof. Colin Campbelli raamatus „Whole“ . Mind hämmastab selle lühikese lause täpsus. Mitte ainult toitumismaailmas. Kui palju on kõvahäälseid oma toodet uhkelt lipuna üleval hoidvaid "valgusetoojaid". Selles osas kirjeldab Campbell lähemalt kolme nö „heategevat“ struktuuri: Ameerika Vähiühing (American Cancer Society - ACS), Mutiplex Sclerosise Ühing  ning Dietoloogia ja toitumise akadeemia (The Academy of Nutrition and Dietetics – AND). Ta on olnud tegev just neis kolmes ja seega kompetentne selgitama mõningaid huvitavaid asjaolusid.
Mida siis nimelt on vaadata Vähiühingus – Campbell kirjutab muuhulgas: Kui kirjutada nimekiri „headest poistest“, siis tipus on kindlasti sellised suured mittetulunduslikud organisatsioonid, kes informeerivad rahvast, rahastavad uuringuid, koolitavad, annavad auhindu jne. Aga nende annetused ja reklaam, nende auhinnad ja rahastajad toetavad ainult reduktsionistlike uuringuid ja ignoreerivad täielikult toitumist.
On kurb fakt, et paljud sellised organisatsioonid on ravimifirmade ja toiduainetöösturite kannupoisid, mitte  toetav ja teaduslikku tõde propageeriv hääl avalikkusele.  Ei ole vahet, kas sellise ühingu nime ees on sõna „vähk“ või „diabeet“ või „multiplex sclerosis“, kõigi nende kodulehtedel on kirjas: „aitame selle haigusega inimesi läbi vastavate uuringute rahastamise, koolitame vastavaid ametnikke, pakume programme ja teenuseid, mis aitavad eluga edasi minna nii haigetel, kui ka nende perekondadel.“
Tervishoiusüsteemis peaksid sellised mittetulunduslikud organisatsioonid olema sõltumatud, toimima ainult oma liikmete ja patsientide jõul. Kuid peamiseks rahaallikaks on ravimi ja meditsiinitööstus.
Vähiühing ACS omab mõju kogu maailmas. See organisatsioon rahastab uuringuid, sponsoreerib patsientide harimist, kutsub üles rahvast tegutsemisele jne. ACS suured kampaaniad suitsetamise vastu on samas toonud kaasa suitsetamise vähenemise kogu USA-s. ACS kutsutakse maailma rikkamaks mittetulunduslikuks organisatsiooniks. Samule Epstein on avaldanud 2011 raamatu „ National Cancer Institute and American Cancer Society: Criminal Indiffrence to Cancer Prevention and Conflicts of Interest“ (ehk siis Rahvuslik Vähiinstituut ja Ameerika Vähiühing:  Kuritegelik ükskõiksus vähi ennetamisel ja huvide konfliktid). ACS valitseb miljonitesse dollaritesse ulatuvatesse kulutustesse uuringute ja läbivaatuste osas ja seda ühe aasta kohta. Peaaegu mitte ühtegi uuringut dieedi ja toitumise osas. Ei otsita terviklikku lähenemist, ei uurita ennetavaid võimalusi. Vaadatakse aina uusi kemikaale, mis võiksid tappa vähirakke. Otsitakse leevendust, mitte lahendust. Ehk suund on sünteetilisel väljundil, mitte loomulikul protsessil. Ravimifirma AstraZeneca rahastab selle ühingu  rinnavähi avalikkusele suunatud programme ja justkui juhuslikult toodab sama firma rinnavähi ravimeid. Firma Amgen, biotehnoloogia ettevõte, kelle CEO Gordon Binder on ACS juhatuse liige. Suurannetajate hulka kuuluvad veel peale nende ravimitöösturid Bristol-Myers Squibb, GlaxoSmithKline, Merck, Novartis, bioenergeetika ettevõte Genentech.  
Mis veel kurvem: Mammograafia, kõige levinum ja kasumlikum rinnavähi uuring , on ACS üks nurgakividest. Epstein  toob välja, et 5 eelnevat ACS presidenti olid kõik radioloogid ja mammograafiafilmide tootja DuPont oli rinnavähi ennetamise programmi suursponsor. Seega pikka aega ACS mitte ainult ei teinud suurt ja tugevat reklaami mammograafiale, vaid nad ka ignoreerisid valitsuse poolseid soovitusi, mis ei sobinud kokku nende suunaga. 2009 aastal USA Preventive Services Task Force (ennetustööga tegelev asutus) leidis, et igaaastase mammograafia tähtsus ON ÜLEHINNATUD ja alla 50 aastastele naistele ei ole see soovitav.  ACS aga soovitab mammograafiat   40 eluaastast.
ACS ei saa raha ainult tervisekindlustuse ja ravimifirmadelt, vaid ka RÄMPSTOIDU tootjatelt. Sponsorite nimekirjas on Wendy, McDonalds, Unilever/Best Foods, Rama margariin, Bertolli oliiviõli (suurpetturist õlisegaja), Knorr grupp, Hellmann majonees ja Coca-Cola. Ja võib-olla siis polegi midagi imestada, et ACS ei võta midagi ette, mis puudutab tervislikku toitumist. Napid toitumissoovitused, mis on nende kodulehel üleval on niivõrd lakoonilised, et ei ohusta finantsiliselt ei liha- ega ka rämpstoidutööstust. Vaid sajand tagasi proovis Frederick Hoffman ACS asutajana pöörata tähelepanu toitumisele, kui vähi arengu võtmefaktorile. Hoffman eemaldati oma kohalt 3 aasta pärast.
Täiendavalt rahastab ACS kusjuures rünnakuid nende vastu, kes propageerivad alternatiivseid ravimeetodeid, teraapiaid, ennetavaid abinõusid.  On olemas lausa vastav osakond, kes tegeleb rahastamisest äraütlemisega neile, kes tutvustavad naturaalseid, patenteerimata, mittemeditsiinilisi vähiravi võimalusi. Campbell mainib, et taimedel põhinev terviktoitumine mahub ilusti selle „alternatiivse“ alla, kuna esitatakse kaks küsimust – Kas propageerija kritiseerib meditsiini ja kas lubatakse, et programm ei tekita kõrvalnähte?
ACS on rünnanud ka Campbelli vähi ja toitumise vaheliste seoste uuringuid. Campbell oli 1982-1986 ja 1990-1997 aasani AICR (Ameerika Vähiuuringute Instituudi) vanem teadusnõustaja. Campbell mainib, et alguses oli ta väga naiivne arvates, et tema uuringud vähi osas äratavad huvi ja saavad rahastatud.  ACS muutus AICR vastu äärmiselt negatiivseks. ACS president saatis Campbelli kritiseeriva memo laiali üle kogu maa.
ACS toetab vähiravi ravimitega ja loomse vaba dieet ei saa seega mattuda nende kavasse.
Olles kõik selle läbi lugenud on üsna selge, et organisatsioonid, kes küll on tekkinud haiguste raviks ja abiks, ei saa toetada tervislikku elustiili. Kuna terviklik ja tervislik elustiil ei toeta selliste liitude sponsoreid. Need sponsorid ei saa toetada tervislikke toitumissoovitusi ja neid ei tulegi.
Tuleb ka teadvustada, et ei ole võimalik leida adekvaatset ja tõest infot sealt, kus sponsorite hulgas on ravimi ja toiduainetööstuse tipud. Nii me ei saagi teada, nii me olemegi segaduses. Sest kui meil on raske haigus, siis sind suunatakse ravimite juurde ja simulantide (rämpstoit) juurde. Ehk tunne veel rõõmu tugevast maitsest (šokolaad, koolajoogid, piimatooted, majonees) ja alanda oma valu tablettidega. Tuimesta oma hirmu ravimitega.
See ei olekski nii hull, kui arvata, et see kõik toimub kaugel AmeerikasJ. Kuid ma võtsin lihtsalt lahti meie Eesti Vähiliidu kodulehe ja seal oleva sponsorite lehekülje http://cancer.ee/toetajad/suurtoetajad/
Suursponsorid vähile on ravimifirma Roche,  Avon, Novartis, teised toetajad: ravimifirmad AstraZeneca, Sanofi, GlaxoSmithKline, Pfizer, Merck, kosmeetikafirmasid, geiša šokolaad jne
Kuigi on juba palju infot mammograafi kahjulikkusest ja oma MD Mdougalli loengukonspektist loen ma järgnevat:
John C. Bailar  Rahvuslikust Vähiinstituudist (National Cancer Institute) kirjutas väga olulise dokumendi  1997 aastal, mis avaldati ajakirjas New England Journal of Medicine  ja viis endast välja palju inimesi. Ta märkis, et võrreldes 1970 aastaga on risk haigestuda vähki tõusnud 6%. Hoolimata kõigist vahenditest ja võimalustest ei ole vähenemist kuskil.  Kõige lootustandvam lähenemine vähi kontrollimisele on riigi keskendumine  ennetustööle, koos kaasneva  teadusuuringute rahastamisega. Mida muidugi ei ole tehtud.

On kaks eesrindlikku meest: Charles Wright, kes on üks maailma kuulsamaid epidemiolooge ja C. Barber Mueller, kes on rinnavähi kirurgia isa. McDougall viis omal ajal televisioonis läbi saadet  nimega “McDougall M.D.” Seda näidatakse erinevates maailma riikides ka praegu. Mõlemad mehed esinesid selles saates ja seal räägiti uuringutest, mis olid avaldatud ajakirjas Lancet  1995 aastal. Nad vaatasid neid uuringuid (6-8 tükki), kuidas need on läbi viidud, mammograafiat, rinnavähi skanneeringuid. Nad vaatasid neid uuringuid ja ütlesid: „Kasu, mida on neist saadud on nullilähedane, kahju, mida on põhjustatud on oluline ja kulutused, mida on tehtud on üle mõistuse mõttetud. Me leiame, et soovitus kõigil vanusegruppidel läbida rinna skaneering ei ole põhjendatud.“ McDougall soovitas mammograafiat veel naistele vanuses 50-68. Mitte üle 68 aasta, kuna nad ei elakski kauem. Ja mitte alla 50 eluaasta, kuna see on määratud läbikukkumisele. Lancet tuli välja artikliga aastal 2000 ja lõppraport oli aastal 2001. Cochrane grupp on grupp Põhjamaade teadlasi, kes on tuntud oma eelarvamuste vabade hinnangutega ravimite ja raviprotsesside toimele. 2001 aastal kirjutasid teatud teadlased järgmist: „ 2000 aastal avaldati uurimus, mille kohaselt rinnavähi sõeluuring ei oma mingit mõju rinnavähi suremusele. Nüüdseks on Cohrani grupp neid varem avaldatud järeldusi kinnitanud ja tugevdanud. Sõeluuringud on hoopis suurendanud nn agressiivset ravi.”
See artikkel viis paljud inimesed endast välja. Aga kuidas on rinna eneseuuringuga?
Kanada ennetava meditsiini uurimisrühma poolt selgitati seda küsimust aastal 2001. Nad märkisid: "On kaks randomiseeritud kontrollitud uuringut (kvaasi-randomiseeritud uuringut) -, suur kohortuuring ja mitu kontrollitud juhtum-uuringut, ja need ei ole suutnud

näidata, et oleks mingeid regulaarseid tulemuslikkuse tulemeid  rinna eneseuuringu või rinnaga eneseuuringu  õpetamises, võrreldes rindade eneseuuringu mitte tegemisega. Vastupidiselt on hea tõendusmaterjal kahjudest, mis tekivad kui hakatakse õppima rinna eneseanalüüsi – kasvab arsti külastamiste arv ja healoomuliste rinnanäärmete biopsiad. Niisiis, mida on neil öelda meie patsientidele? Nad ei soovita rinna eneseuuringuid. Nad ütlevad,  et seda seetõttu, kuna miski ei anna tunnistust selle kasulikkusest või kahju vältimisest.  
Ravi: väike või 0 kasu ellujäämisel
Vaatame nüüd, kuidas ravi mõjutab vähki.  Avastatud kasvaja jaoks ei paku kirurgia olulist kasu. Kiiritamine ei anna samuti olulist märkimisväärset kasu. Me võime rääkida ainult paarist positiivsest juhtumist. Hormoonravi näitab väikest kasumlikkust rinna ja prostatavähi ravis – need on munasarjade, munandite kirurgiline eemaldamine, antiöstrogeenide tarbimine ja ka kemoteraapia võib toimida munasarjade eemaldamisel.
Keemiaraviga on kasumlikkus väike ja põhjustatav kahju oluline. Ja miks? Kui te saate aru vähi tekkimise mehhanismist, saate ka aru, miks erinevad skaneeringud ei aita. Võik miks ravi ei aita. Vaatame vähe tekkimise mehhanismi. Rakud elavad üksteise kõrval heanaaberlikes suhetes. Nad ei saa paljuneda, kuna tahavad ja kui palju tahavad. Kui see nii oleks, kasvaks meie kehas päevade jooksul kõikvõimalikku ainest äärmiselt palju.  Niisiis on rakkudel lubatud paljuneda ainult teatud tingimustel, nad saavad selleks signaali kas ajust või hormoonidelt. Kui rakk on kahjustatud  See on normaalne ja see on lubatud. Meil on sellised regulatoorsed kontrollimehanismid, mis vaatavd, et kõik töötaks korralikult ja seetõttu saab meie keha olla sellises vormis nagu ta on. Rakku kahjustavad radiatsioon, sigaretisuits, toksiinid keskkonnast. Olenevalt kahjustuse astmest võib rakk näiteks surra. Mõnikord aga saab rakk lihtsalt kahjustatud, kuid ei sure ja ta ei ole enam heanaaberlik rakk. Selline rakk hakkab kasvama ja paljunema omatahtsi. Selline mutatsuioon viibki kasvajani. Üks selline rakk leiab alati tee rinna või prostata juurde. Üks rakk juhib alati mängu. 


Esimene rakk dubleerub keskmiselt 100 päeva jooksul ja muutub tahkeks kasvajaks, on see siis rinna, prostata, kopsu või jämesoole kasvaja.  Ja nii iga 100 päeva tagant. 3-4 kuu pärast on teil 4 sellist rakku. Aasta möödudes on teil 8-12 vähirakku. Rinna või prostata vähi puhul on teil aga 100 miljardit rakku! Kuid praegu ei ole see veel uuringutega avastatav. Areng jätkub ja teil saab olema 16, 32, 64 rakku.
Alles siis, kui temast saab üks korralik vähk, hakkavad tekkima metastaasid. Ja metastaasides hakkavad need mutantrakud samuti dubleeruma.
Ja olgu ka arusaadav, et need on metastaasid, mis meid tapavad. Keegi ei sure rinna- või prostata vähki, surrakse metastaasidesse kopsus, luudes, ajus jne.  Areng aga üha jätkub ja keskmiselt 6 aasta pärast on olemas miljoneid mutantrakke.  Areng jätkub veelgi, kuni teis on 1 miljard mutantrakku, mis moodustab 1cm läbimõõduga kasvaja – pliiatsi otsas oleva kustukummi suurusega võõrkeha. See on kasvanud 10 aastat ja koosneb miljardist rakust.  Ja see on suurus, mida skaneeringuga leitakse, või te leiate rinnaanalüüsiga ise. See, mida leitakse mammograafiga on kasvanud ca 14 aastat.  2/3 kasvajast on tekkinud ajal, mil   patsient ja arst ei olnud sellest teadlikud. Iga onkoloog peaks seda teadma. Selline on selle haiguse bioloogiline ajalugu.  Ja kuidas saabki olla võimalik seda tablettide või keemiaraviga nüüd selles staadiumis ravida. See on võimatu. Oleks muidugi tore, kui kemoteraapia toimiks, kuid seda ta ei tee. Kemoteraapias on mõned õnnestunud juhtumid, kuid väga toksilised. Ja seetõttu on kemoteraapia ka väga populaarne. Igaüks saab aru, et monoravi ei ravi multisüsteemset haigust, see ei saa ravida. Kuid ometi me jätkame. 
Ja hoolimata kõikidest nendest pingutustest ja skaneeringutest – on 65% naistest ikkagi mastektoomia (rinna eemaldamine). 

Seega tuleb välja sama – mammograafia on üles reklaamitud ja kiidetud ainult seetõttu, et kunagi olid ACS 5 presidenti seotud radioloogiaga, vastava tehnika tootmisega.  Kõik see ilus jutt ennetamisest ja suurest abist meie naistele on üsna tühi jutt. Lihtsalt inimesed tegid endale ja oma toodetele reklaami. Mäletate veel Ruth Heidrichi http://paikesetoit.blogspot.com/2011/10/ruth-heidrichist-veelkord-rinnavahist.html , kuidas ta korralikult lasi aga biopsiat ja mammgraafilisi uuringuid teha ja siis järsku ootamatult 3 kuud peale viimast korralist uuringut rinnavähki täis oli.
Ja mis on Eesti Vähiliidu   uudised:

2013 aastal toetab AS Maag Piimatööstus vähipatsientide tervise- ja koolituslaagrit maitsvate ja tervislike vahepaladega Farmi toodete sarjast.

2009. aastal ostis vähiliit suurtoetajate abiga uue mammograafaibussi, mis võimaldab hõlmata rinnavähi sõeluuringutega ka Eesti väikelinnu ja aleveid, kus ei ole statsionaarset mammograafi. Tänu mammograafiabussile on oluliselt kasvanud sõeluuringus osalejate arv Lõuna- ja Kesk-Eestis.

2011. aasta lõpul osteti bussi täisdigitaalne mammograaf, mis tagab senisest 30% täpsema diagnostilise kvaliteedi, väiksema kiirgusdoosi ja ühtlasi kiirema patsienditeeninduse.

Kui vaadata alljärgnevat, et mammograafia toodab vähki, siis on sponsorite ravimid ju omal kohal:

Kiiritus on üks vähi tekitajatest, koos loomse valgu ehk piimatootega hakkab jõuliselt kasvama. Uues bussis on küll väiksem kiirgus  - järelikult oli esimeses palju suurem? Kiiritagem oma rindu ja joogem piima peale? Ma ei oska öelda, kuhu peab see asi jõudma, võibolla ongi vaja massilist väljasuremist. Võibolla riigid peavadki rahvaarvu nii vähendama, ei oska öelda. Kõigepealt keskendame kogu olemasoleva tarbimisühistu seksitööstusele (seks müüb) ja siis selle tulemusel liiga paljude järglaste kiire hävitamiseni. Ja kes sel juhul tahakski ellu jääda? Kui asi on nagu ta on:).  Võibolla me vaatame/loeme liiga palju meediat:
Nii organisatsioonid, kui ravimifirmad ja nende hõlma alla osavalt peitunud toidulisandifirmad (toidulisandid, imepulbrid, tervistavad joogid – kõik on otsaga ravitööstuses sees, ükskõik kui looduslikuks nad end ka ei nimeta) palkavad ja leiavad omale med. doktoreid, teadlasi ja niisama kihutuskõnelejaid kes uhkelt pudelike käes sinu tervisele leevendust pakuvad. Just nimelt leevendust, ei midagi muud.  Võibolla aitab ainult teadlikkus, ainult ülim arusaamine, et  ME SAEME OKSA, MILLEL ISE ISTUME2 kommentaari:

  1. Kas sa pakud ka lahendusi?

    Mida sa soovitad vähi vältimiseks?

    Kas sa võid võhikule teha selgeks,mida teha,et mitte haigestuda vähki?

    VastaKustuta
  2. Ikka pakun. Ma ju kirjutan sellest paari aasta jagu. Ja loenguid pean ... eks ma siis teen ka vähiteemalise konspekti.

    VastaKustuta