kolmapäev, 9. veebruar 2011

Kuidas oleks olla raku sees

Toidulisandite võtmisel arvestage sellega, et terviklikus rafineerimata-töötlemata toidus on vajalikke aineid tuhandeid kordi rohkem kui ühes tabletis. Enamik neist veel avastamata. Kursuse juhendaja kirjutas ühe katkendi raamatust, mis mulle väga meeldis. Tooksin selle siin ära:
Kui sa külastaksid rakku, ei meeldiks sulle seal. Võtame suurenduse sinnamaani, kus aatomid on umbes sama suured kui herned. Rakk ise oleks umbes poole miilise läbimõõduga kuul, ning seda toetab keeruline kandetalade raamistik mida kutsutakse cytoskeleton. Selle sees, miljonid ja miljonid objektid - osa korvpallisuurused, teised autode suurused – vihisevad nagu kuulid. Seal ei oleks kohta, kus võiksid seista ilma, et sa tuhandeid kordi igas sekundis ja igast suunast pihta ei saaks. Isegi seal sees täistööajaga töötajatele on raku sisemus ohtlik paik. Igast tegevussuunast rünnatakse ja kahjustatakse DNA –d keskmiselt korra 8,4 sekundi jooksul - kümme tuhat korda päevas - kemikaalide ja muude ainetega, mis ennast jõuga või hoolimatult sisse pressivad. Kõik need haavad tuleb kiiresti kokku õmmelda enne kui rakk hukkub.
Valgud on eriti elavad, pöörlevad, pulseerivad, ja teineteisest üle sõitvad -- kuni miljard korda sekundis. Ensüümid, ise tüüpi valgud - tormavad kõikjal, lahendades kuni tuhat ülesannet sekundis. Rakus on miljoneid iga kuju ja suurusega objekte, mis põrkuvad teiste miljonite esemetega, ehitades ja täites lugematuid ülesandeid. Tavaliselt sisaldab rakk umbes 20000 erinevat tüüpi valke, neist umbes 2000 liiki, koosneb vähemalt 50000 molekulist. Isegi kui me loeme kokku ainult need 50000 molekulist koosnevad, ka siis saamae miinimumiks 100 miljonit molekuli igas rakus. Selline hämmastav pilt annab teatud ülevaate, mis toimub mõõtmatus biokeemilises aktiivsuses meie sees.
Kohandatud Bill Bryson's raamatust

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Märkus: kommentaare saab postitada vaid blogi liige.