esmaspäev, 28. juuni 2021

Naise tervis vol 19 - vaagnapõhja tugevdamine, karunkulid, prolaps

 


Thebe kirjutab, et peale rühti on oluline lihastuumiku tugevana hoidmine. Ja siin ta ei pea silmas ainult kõhulihaseid, vaid kõike õlgade ja puusade vahel:

Diafragma

Vaagnapõhi

Süvakõhulihased transversus abdominis

Alaseljalihased multifidus

Kõik need neli lihasgruppi töötavad ühtse meeskonnana ja üks neist ei toimi hästi, siis avaldub see kas alaselja valu, õlgade pinge või inkontinentsuse ja prolapsi (organi allavaje - organi allavaje e prolapsi tekkimise põhjuseks on nõrgad või kahjustunud vaagnapõhjalihased ja väljaveninud sidekoed. Kui emakat altpoolt toetavad lihased ja ümbritsevad sidekoed ei paku enam piisavalt tuge, libiseb emakas tupekanalisse ning võib tupeavast välja ulatuda. Sarnaselt emakale võib oma kohalt ära liikuda ja tupekanali seintele survet avaldada põis, soolestik, pärasool).

Diafragma – kuplikujulised musklid paiknevad alumiste ribide vahel ja on meie peamised hingamislihased. Diafragma lihased on seotud nii rinnakorviga kui ka tagantpoolt selgrooga, mis muudabki selle grupi oluliseks rühi ja hingamise jaoks. Samuti on ta seotud puusa painutajalihasega (psoas) – ainus lihas, mis ühendab meie selja jalgadega. Diafragma treenimiseks on väga head hingamisharjutused.Vaagnapõhi – siin on erinevad lihased ja koed, mis ulatuvad sabakontist kuni häbemeluuni välja. Kujutage ette ripptooli või võrkkiiku, mis hoiab emakat, põit ja sooli. Nende lihaste nõrgenemine põhjustab erinevaid probleeme aga kuna need on lihased, saab neid tugevamaks treenida.

Alaselg ja transversus abdominis – kui sul on pinges või valulik alaselg, nõrk kõht või diastasis rectus (seisund, mil peale sünnitust kõhulihased ei sulgu uuesti korrektselt), siis on sul tõenäoliselt need lihasgrupid vormist väljas.Multifidus


Seda tuumikut treenides saad oma vaagnapõhja korda ja tugevaks ning vanuse lisandudes on see hädavajalik.

Homses postituses teeb ülevaate harjutustest igale grupile.

JenniferGunter kirjutab veel kahest probleemist alakeha juures: karunkul ja ja vaagnaelundite prolaps.

Karunkul See on seisund, kus koetoe kadumine põhjustab kusiti rakkude väljasopistumist ja ärritust. Karunkul on umbes 1 cm suurune punane kahjustus kusiti avas, kuid arvestades seda, kui raske on vaadata oma enda häbemeid, võib mõnede naiste jaoks, kes kasutavad oma telefoni, et sellest pilti taha, siis tundub karunkul nagu tupest väljaulatuv mass. See võib tunduda hirmutavana – isegi sedavõrd, et võib meenutada vähki, kuid need pole vähkkasvajad.

Karunkul on seotud östrogeeni kadumisega ureetra ava tugikoes ja reageerib hästi paiksele östrogeenikreemile.

Prolaps

Vaagnaelundite prolaps ehk POP on tupe, emaka, põie või soole või nende kombinatsiooni laskumine või langemine. POP-i visualiseerimine võib sageli olla keeruline, nii et mõelge käes olevale sokile - kui osa soki sisemusest tõmmatakse allapoole POP-i kujutava ava poole.

Teatud POP on vanusega normaalne, kuna lõtvunud koed on vananeva kollageeni sünonüümid. Vagiina on sõna otseses mõttes mõeldud venitamiseks (hea asi lapse sünnitamisel), kuid see muudab selle haavatavamaks vananemise ainulaadse mõju suhtes venivatele kudedele. Kerge POP on nii tavaline, et 40–50 protsendil naistest, kellel pole sümptomeid, leitakse see günekoloogilisel läbivaatusel, seega pole oluline see, kas naisel on POP, pigem see, kas tal on POP-st tingitud häirivad sümptomid.

POPi kõige levinum sümptom on tupe avauses olev kühm, mida võib tunda pühkimisel või ka istumisel. Suurenenud surve või tunne, et midagi on välja kukkumas, on samuti sümptomid ja kui POP on tõsine, võib prolapseerunud osa olla nii palju laskunud, et see asub väljaspool tuppe. Muud POP-i sümptomid on raskused jämesoole tühjendamisel ja aeg-ajalt võib POP takistada uriini väljavoolu. POP ei põhjusta valu seksi ajal ega ka vaagnapiirkonna valu.

POP ei ole menopausi spetsiifiline seisund. See on seotud kollageeni muutustega vanuse, geneetilise vastuvõtlikkuse ja igasuguse tegevusega, mis võib kahjustada kollageeni kudedes, näiteks suitsetamine, krooniline kõhukinnisus ja sünnitus.

Osasid naisi häirib POP väga, teisi üldse mitte. Ja kui POP ei sega uriinivoolu ega ole tugevat allavajumist, ei ole siin meditsiiniliselt sekkuda vaja. Tegelikult sekkumine toimubki ainult siis, kui see naist väga häirib.

POPi puhul on palju abi vaagnapõhja lihaste tugevdamisest.  

Kasutusel on veel pessaar – seade, mis emakasse panduna toetab seda. Pessaare on erineva kujuga.
Pessaari paigaldamist peaks tegema spetsialist, kes tunneb erinevaid pessaare, konkreetse naise anatoomiat ja oskab selle hästi paika panna. Pessaar toimib hästi ja naised on reeglina sellega väga rahul.

Tehakse ka operatsioone, kuid alati on soovitav enne proovida mittekirurgilisi võimalusi. Prolapsioperatsioon on suur operatsioon ja kordumissagedus on kõrge - põhiküsimus on koe nõrkus ja kirurgia ei suuda seda probleemi parandada. Prolapsioperatsioon võib mõnikord põhjustada vaagnapiirkonna valu või seksiga seotud valu; sageli saab seda ravida, kuid mitte alati.

 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar