pühapäev, 27. juuni 2021

Naise tervis vol 18 - üliaktiivne põis, vedeliku tarbimine ja õige rühtVeel üks põiega seonduv probleem on:

Üliaktiivne põis

Üliaktiivne põis (OAB –overactive bladder) ei ole haigus, vaid mitmete sümptomitega sündroom ja nagu nimigi ütleb, tekib vajadus  juba väikeste uriinikoguste korral tualetti minna. OAB ei ole iseenesest menopausiga seonduv: keskmine põdeja on vanemaealine, sagedamini elustiilist tingitud ainevahetushäirete ja kaasuvhaigustega mees või naine. Naistel süvenevad kaebused menopausi ajal, meestel seoses eesnäärme hüperplaasiaga.

Samas:

OAB ei ole vananemise normaalne osa.

OAB ei ole ainult osa naiseks olemisest.

OAB ei ole ainult eesnäärme probleem.

OAB-d ei põhjusta midagi, mida sa teinud oled.

Operatsioon ei ole ainus OAB ravimeetod.

On ravimeetodeid, mis aitavad inimestel OAB sümptomeid hallata.

On olemas ravimeetodeid, mis aitavad toime tulla isegi väikeste OAB-sümptomitega.Üliaktiivse põie peamised kriteeriumid on:

- urineerimispakitsus

- sage urineerimine, üle 8 korra ööpäevas

- tunginkontinents (ei pruugi alati olla)

- noktuuria (öine urineerimine)

Tavapäraselt on põie tühjendamine 180-240 ml juures, OAB puhul tekib vajadus urineerida väiksema koguse juures. Urineerimisvajaduse võivad esile kutsuda ka näiteks riiete seljast võtmine, voolava vee hääl jms. Reeglina jõutaks tualetti õigel ajal, kuid tuleb tihedamini käia ja see on tüütu. Kuid OAB võib olla ka koos tungiinkontinentsiga, sel juhul võib uriinileke olla kas väike või suur.

Naised, kes kahtlustavad, et neil on OAB, peaksid täitma põiepäevikut: kirjutama üles 24 tunni jooksul joodud vedeliku ja urineerimised, kas uriini kogus oli väike või küllaldane ja kas leket oli ning kas see oli väike või suur. See aitaks nii endal kui ka meedikul hinnata täpselt põiega seonduvate probleemide taset. Põiepäevik aitab vahet teha, kas on joodud lihtsalt palju vedelikku või on tegemist OABga.

OABga toimetulekuks on mitmeid strateegiaid:

Põie treening – sellest kirjutasin pikemalt eelmises postituses.

Topelt tühjendamine - siis, kui tühjendate põie kaks korda. See võib olla kasulik inimestele, kellel on probleeme põie täieliku tühjendamisega. Pärast tualetis käiku ootate paar sekundit ja proovite siis uuesti.

Hilinev tühjendamine - siis, kui harjutate ootamist enne tualetti minekut (isegi kui peate minema). Alguses ootate vaid mõni minut. Järk-järgult võite oodata kaks kuni kolm tundi korraga. Proovige seda ainult siis, kui teie arst seda soovitab. Mõned inimesed tunnevad end halvemini või tekib uriinileke, kui nad ootavad liiga kaua.

Ajastatud urineerimine - See tähendab, et järgite igapäevast tualetis käimise ajakava. Selle asemel, et minna, kui tunnete tungi, lähete päeva jooksul kindlaksmääratud aegadel. Teie ja teie arst koostate mõistliku ajakava. Võite proovida minna iga kahe kuni nelja tunni järel, olenemata sellest, kas peate seda tegema või mitte. Eesmärk on vältida seda pakilist tunnet ja taastada kontroll.  

Dieet  on teatud toidud ja joogid, mis põit ärritavad. Võite alustada diureetikumide vältimisest - diureetikumideks on joogid, mis sisaldavad kofeiini ja alkoholi, mis panevad teie keha rohkem uriini tootma. Võite proovida ka oma toidust mitu toitu välja võtta ja seejärel need ükshaaval tagasi lisada. See näitab teile, millised toidud teie sümptomeid halvendavad, nii et saate neid vältida. Seedimise parandamiseks võite menüüsse lisada kiudaineid. Kaerahelbed ja täisteratooted on head. Abiks võivad olla värsked ja kuivatatud puuviljad, köögiviljad ja kaunviljad. Paljud inimesed tunnevad end paremini, kui muudavad söömise ja joomise viisi.

Mõned toidud ja joogid, mis võivad teie põit mõjutada:

Kohv / kofeiin

Tee

Alkohol

Limonaadid ja muud gaseeritud joogid

Mõned tsitrusviljad

Tomatipõhised toidud 😭😭😭

Šokolaad (mitte valge šokolaad)

Mõned vürtsikad toidud

Olemasolevate ravimite ülevaatamine – osad naised võtavad diureetikume, mis suurendavad uriini kogust. Sel juhul tuleks võimalusel ravimit vahetada.

Vaagnapõhja füsioteraapia - allpool ja edaspidi kirjeldan pikemalt

Ravimid – kui naisele ükski teine teraapia ei toimi on olemas mitmed ravimid, sellest räägi oma arstiga

Süstid – botox süstid põide 👀 

Operatsioon – Kui midagi ei ole aidanud, on see võimaluseksÜliaktiivse põie puhul võib tekkida küsimus - kui palju vedelikku juua ja kas poleks parem vedeliku kogust vähendada?

Kõigile üliaktiivse põiega tegelevatele inimestele võib tunduda vastuoluline: veekoguse vähendamine võib teie inkontinentsuse sümptomeid veelgi halvendada. ☝☝☝

Kuidas palun?! See ei tundu päris võimalik, kuid kere on keeruline masin. Joogivee vähendamisel muutub uriin kontsentreeritumaks (seega tumedamat värv). See kontsentreeritud uriin võib ärritada põit ja tugevdada teie OAB sümptomeid - või vähemalt ei muuda neid kergemaks.

Lisaks võib ebapiisava vee joomine põhjustada kõhukinnisust. See on iseenesest ebameeldiv, kuid see avaldab ka põiele täiendavat survet - ja see on viimane asi, mida vajate, kui põis on üliaktiivne.

Selle asemel aitab hüdreerituna püsimine ja tualetis käimine umbes iga kahe tunni tagant säilitada põie normaalset võimekust.


Mida loetakse hüdreerituks, kui teil on kalduvus üliaktiivseks põieks? Esiteks, ärge langege vana müüdi juurde, mille kohaselt peate päevas jooma kaheksa 230 ml klaasi vett. Seda on enamiku inimeste jaoks liiga palju. Kui te ei tee hullult trenni ega tööta kogu päeva vältel suure kuuma käes, ei pea te 2 liitrit vedelikku jooma.

Märkus: saate palju oma vedelikke (tegelikult umbes 20 protsenti) ainult toidust - mõelge puuviljadele, köögiviljadele, suppidele jms. Selle asemel, et iga päev oma vee koguseid jälgida, las janu on teie teejuhiks, märgib Ameerika Urogynecologic Society. Joo, kui tunned janu, ja pigem võtta lonks haaval, mitte kulista suuri koguseid korraga. Kui teil on tõepoolest probleeme põie hoidmisega kahe tunniste intervallidega, proovige oma vee kogust vähendada 25 protsenti. (See on nagu kolm klaasi vett nelja asemel).

Proovige ka neid meetodeid, et leida üliaktiivse põie jaoks parim veekogus:

* Ärge kandke veepudelit kaasas (kui te ei tee trenni) ja janu kustutamiseks valige väiksem tass.

* Kui näete, et uriini värv muutub liiga tumedaks, on soovitav juua natuke rohkem. Teie uriin peaks olema helekollane või peaaegu värvitu.

* Suu kuivab? Enne vee joomist proovige suhkruvaba nätsu või kommi. See võib vähendada veekogust, mida soovite muidu alla kulistada.

* Vältige liiga suure koguse vee joomist enne magamaminekut. Kui jooksete öösel rohkem kui kaks korda vannituppa, tuleks  peale õhtusööki mitte juua.

 

Thebe kirjutab oma raamatus „The Menopocalypse“, et kuigi ta tegi korrapäraselt vaagnapõhja lihaste harjutusi, tekkis tal uuesti uriinileke. Tema günekoloog selgitas, et paljudel naistel inkontinents tuleb ja läheb koos hormoonide kõikumise rütmiga. Edaspidi kasutas Thebe menopausi rakendust, et oma sümptomid üles märkida ja jälgida, kuna hormoonitaseme kõikumine mõjutas ka põie tööd.  Thebe inkontinents kadus peale hormoonraviga alustamist.

Vaatasin oma android seadmele mõeldud menopausi rakendusi ja valisin Balance äpi. Mitte et oleks väga paljude vahel valida. Siia saad sisestada oma tsükliajad ja kõikvõimalikud menopausi ajal esinevad sümptomid. Tundub olevat hästi põhjalik, erinevad artiklid hormoonravist ja artiklid neile, kes hormoonravi ei taha/ei saa valida.

Samas märgib Thebe, et kui tema uriinileke tagasi tuli, soovitati talle lihtsalt rohkem Kegel harjutusi teha. See on selline levinud suhtumine paljude asjade puhul: kui sinu dieet sulle ei sobi – siis sa teed seda valesti ja peaksid rohkem pingutama; kui sa kohe raskemat terviseprobleemi lahendatud ei saa – teed kõike valesti ja keera vinti veelgi rohkem kinni ehk ole enda vastu veelgi rangem; kui sa ei saa C/D vitamiinist abi, siis peaksid rohkem võtma; kui x ravimist/tehnikast polnud abi – võta/tee rohkem. Kuid Thebe märgib, et tahtis rohkem teada põhjustest, mitte lihtsalt kasutada umbropsu tehnikat, mis võib aga ei pruugi aidata. Enda jaoks leidis ta abi kombinatsioonist: vaagnapõhja füsioterapeut/Kegel/hormoonravi.

Naiste vaagnapõhjas on lihased, sidekude, närvid, mis toetavad emakat, põit, tuppe, rektumit, aidates neil korrektselt toimida. Kõikuv hormoonide tase mõjutab seda toimimist. Oled sa sünnitanud või mitte –  tekita endale harjumus oma vaagnapõhjalihaste eest hoolt kanda, kuna menopausi ajal need lihased nõrgenevad.

Vaagnapõhja tugevdamiseks on mitmeid strateegiaid. Thebe loetleb: rühi parandamine, hoida kontrolli all oma kõhulihaseid, hingamisharjutused ja Kegel harjutused. Õige rühi olulisus jäetakse sageli tähelepanuta, kuna see pole fitness tööstuse jaoks seksikas ega huvitav. Kuid õige rühiga saab oma vaagnapõhja väga tugevalt toetada. Thebe märgib, et see, mida tavaliselt soovitatakse: kõht sisse, õlad taha, välja sirutamine – tekitab kehas päris palju pinget. Õige rüht on iga keha jaoks veidi erinev, tuleb leida enda jaoks see õige.

On mitmeid viise kuidas vale rüht keha juures avaldub:

Vaagna kaldumine ette või tahapoole (anterior pelvis - ettepoole kaldunud, posterior pelvis - tahapoole kaldunud). Õige rüht - neutral pelvis.

poole

Rinnakorv kaldub ette või tahapoole


Lamendunud alaselg (flat back)Thebe kirjutab, et õige rühi saavutamine võib alguses olla ebamugav, kuid harjutamine teeb meistriks. Proovi alguses peegli ees ja tuleta omale päeva jooksul tihti meelde rüht õigeks seada:

1. Siruta ennast

2. Kontrolli oma rinnakorvi – kui see sirutub ette, aseta käed rinnakorvile ja lükka seda veidi allapoole nii, et rinnakorv nagu kohtub kõhuga3. Sinu alaselja juures on loomulik väike kumerus, kuid vaata, et see ei oleks liiga kumer
4. Lase käed ripuvad vabalt kõrval. Tee õlgadega eest taha õlaringid - see on hea harjutus, mis paneb õlad loomulikult õigesse asendisse


Siin on harjutusi oma rühi hindamiseks ja parandamiseks:Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar