neljapäev, 24. juuni 2021

Naise tervis vol 17 - inkontinentsus: stressi ehk pingutusinkontinents

 


Inkontinentsus on võimetus põit kontrollida. Mõnedel naistel võib aeg-ajalt uriini tilkuda, kui nad naerma puhkevad või kui nad aevastavad) köhivad. Teised võivad märgata kontrollimatut uriinivoogu suuremas koguses ja sagedamini, mida ei näi mõjutavat naer ega keha raputav aevastamine.

Kuigi paljudel naistel esineb menopausile lähenemisel inkontinentsi, pole see vananemise vältimatu aspekt. Õnneks saab seda menopausi sümptomit paremini mõistes ravida või selle teket ära hoida.

Gunter kirjutab oma raamatus „The Menopause Manifesto“, et 25% noortest naistest, 50% keskealistest naistest ja 75% vanemaealistest naistest esineb inkontinentsust. Kahjuks vähem kui 50% naistest otsib abi.

Stress-inkontinents (SUI)Stressinkontinents on kõige levinum inkontinentsi tüüp, mida naised kogevad, eriti menopausi ja postmenopausiaastatel. Stress(pingutus)inkontinentsiga naistel lekib tahtmatult uriini köhimise, naermise, aevastamise, võimlemise või raskuste tõstmise ajal. Põhjus, miks need tegevused võivad põhjustada pidamatust, on see, et nad avaldavad põie seintele järsku survet, mis pigistab põit ja põhjustab uriini väljavoolu. See juhtub naiste vananedes seetõttu, et põie ja tupe vahelised vaagnalihased muutuvad sageli nõrgemaks, võimaldades uriinil lekkida.Midagi maas lebava aiavooliku moodi, millest voolab vett ja kui jalaga peale astud, siis veevool katkeb. Kui maapind juhtub aga olema pehme, siis jala surve surub voolikut pehmesse pinnasesse ja voolikust võib ikkagi vett tilkuda.

SUI põhjused on erinevad. Siin on nii pärilikkuse roll, mis määrab kudede tugevuse, kui ka östrogeeni roll, mis mõjutab kudede toimimise terviklikkuse.

Gunter märgib, et suukaudne või plaastritega HAR (hormoonravi) hoopis tõstab SUI riski. Seega on östrogeeni roll komplitseeritum, kui pealtnäha paistab. Negatiivselt mõjuvad ka muutused kollageenis ja lihasmassi vähenemine sh vaagnapõhja lihaste nõrgenemine, mis ümbritsevad põit ja ureetrat. Mõjutajateks ka kudede kahjustumine sünnitamisel ja ülekaal.

Osadel naistel esineb SUI-d ainult batuudil hüpates või raskusi tõstes – kuna need tegevused panevad põiele nii suure surve, et ureetra (kusiti) ei pea lihtsalt vastu. Sellisel juhtudel on abi pea igast SUI-le mõeldud teraapiast.

Kui naised kahtlustavad, et neil on SUI – tuleks lasta kontrollida ka infektsiooni võimalust (põiepõletik). Kui see on välistatud, tasub rakendada põhilisi strateegiaid:Vaadata üle oma veetarbimine – 8 klaasi päevas on müüt ja sellest on blogis varem kirjutatud siin.

Teha vaagnapõhja lihaseid tugevdavaid harjutusi – Kegel harjutused (tuleb pikemalt juttu)

Mõned naised võivad vajada vaagnapõhjale spetsialiseerunud füsioterapeudi abi.

Kegel harjutuste kõrval võib aidata ka harjutus, mida nimetatakse Knack manöövriks. See seisneb vaagnapõhjalihaste (tugevast) pingutamisest enne köhimist (aevastamist)  ja selle ajal.  

https://www.youtube.com/watch?v=cSBd7tn0SeI

Kui vaagnapõhjalihaste harjutusi teha koos ajastatud tühjendamise ja põie treeninguga, paraneb inkontinentsus märgatavalt.


Ajastatud tühjendamine - Ajastatud tühjendamist kasutatakse kiire tungiva urineerimisvajaduse raviks. Kiireloomulisus võib tekitada hirmu uriini lekke ees või siis tegeliku uriini lekkimist.

Tavaliselt tekib selline tung äkki, ilma eelneva hoiatuseta. St ei teki kõigepealt nõrka tunnet, et varsti on vaja tualetti kasutada, vaid vajadus ilmneb hetkega. Teie põis on muutunud nö ebausaldusväärseks, kui toimub selline hetkeline arusaamine, et on vaja kohe tualetti minna.

Tung tuleb nii, et te ei suuda seda kontrollida. Ajastatud tühjendamine ja põie treening on õpetus, kuidas taastada oma põie üle kontroll. Vähemalt alguses ärge proovige seda teha öösel, vaid tegelege sellega päeva jooksul.

Ajastatud tühistamine algab tualetis käimisest ajagraafiku järgi - enne, kui teil on tekkinud tung, isegi kui te ei tunne vajadust, on vaja põis tühjendada. Selleks oleks vaja pidada põiepäevikut ja selle järgi, kui sageli teil tavaliselt tung tekib, määrata ajagraafik. Seda lähenemist kasutatakse inimeste puhul, kes ei saa ilma uriini lekkimiseta urineerimist kinni hoida. Neil, kes suudavad kinni hoida, ei pea ajastatud tühjendamist kasutama ja nad võivad minna otse põie treeningu juurde, kus nad üritavad järk-järgult pikendada ajavahemikku, mil suudetakse urineerimist tagasi hoid.

Näiteks kui teil tekib tung või tung koos uriini lekkega iga 1 ja 1/4 tunni järel, siis alustate kõigepealt iga tunni tagant. Kui olete selles režiimis saavutanud lekke ärajäämise, pikendate järk-järgult ajavahemikku tualetis käimiste vahel. Saavutatud ajavahet hoidke samana paar päeva ja siis pikendage ca 15-30 minutit. Eesmärgiks on lõpuks suuta hoida 3–4 tundi.

Kui teil tekib tung urineerida enne aega, võite selle peatada vaagnapõhja lihaste pingule tõmbamisega. Seetõttu on hädavajalik vaagnapõhja lihaste treeningprogramm koos põie treenimisega. Võimalik, et suudate veel ka midagi muud teha. Näiteks kui teil tekib tung välisuksest koju sisenedes, siis tualettruumi kiirustades proovige enne mõned asjad kokku korjata. Kui tung kaob, saate jooksmise asemel aeglaselt tualetti minna.Muud meetmed hõlmavad selliste toitude/jookide vähendamist toidus, mis võivad põit ärritada, näiteks kofeiin, mida leidub kohvis, tees, šokolaadis, koolajookides ja alkoholis. Vältige ka kõhukinnisuse teket. Mis ei tähenda, et neid üldse süüa/juua ei võiks, lihtsalt vältige kodust välja minnes või siis, kui inkontinentsus on tõsisem.

Tasub meeles pidada, et ka paljud  taimeteed on diureetikumid: olulisemad uriini eritumist soodustavad taimed on leesikas, põldosi, soo- ja arukase lehed, kanarbik, rukkilill, leeskputk, võilill, aedpetersell, harilik kadakas, harilik mustikas, harilik pohl, must sõstar ja musta leedri kuivatatud õied (värsked õied on mürgised)

Ärge muretsege tagasilöökide pärast. Tulemusteni jõudmiseks kulub vähemalt 4-6 nädalat. Jätkake proovimist ja mõelge positiivselt.

Kehakaalu kaotamine ülekaalu puhul aitab samuti SUI puhul kaasa. Ainult 8% kehakaalu kaotust vähendab SUI-d 50%.

Östrogeeniga siis kuidas? – suukaudne ja plaastritega hormoonravi võib tõsta riski, kuid vaginaalne östrogeen võib naisi aidata. Arvatakse, et madalate dooside puhul võib olla efekt üks ja suuremate dooside puhul teine.

Kasutatakse veel inkontinentsuse rõngast, tugitampoone.

Gunter märgib oma raamatus Impressat ja Urestat, mis näevad välja sellised.Toimemehhanism mõlemal sama:Eestis leidsin pealiskaudsel otsimisel Diveen tugitampoonid. Nii Impressa kui ka Diveen on üsna krõbeda hinnaga.

https://kuivaks.ee/toode/diveen-tupesisene-tugitampoon/

Tõsisemate juhtumite puhuks on ka teatud operatsioonid ja Gunter lahkab neid oma raamatus pikemalt. Kel huvi saab ise lugeda.

AmandaThebe kirjutab oma inkontinentsusest, et sai küll abi vaagnapõhjale spetsialiseerunud füsioterapeudilt ja Kegel harjutustest. Kuid paari kuu pärast tuli uriin taaskord pükstesse. Miks?

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar