esmaspäev, 21. juuni 2021

Naise tervis vol 16 - põiepõletikud


Jõuan tagasi põie ja inkontinentsuse juurde ja see on päris pikk teema, mida saab enne ja peale jaanipäeva lahata. 

Gunter kirjutab oma raamatus, et põieprobleemid, mis tekivad vanusega on tüüpilised, kuid mitte normaalsed. Naistele öeldakse tavaliselt, et see käib vanuse ja naiseks olemise juurde ja on „normaalne“, kuid see pole nii ja sellist suhtumist ei tohiks tolereerida. Tüüpiline tähendab, et haiguse&sümptomite teke pole üllatav aga mitte seda, et on vaja kannatada ja sellega leppida.  Meestele tavaliselt ei öelda, et erektsioonihäired on normaalsed ja käib meheks olemise juurde ning ravi pole vaja.

Mind ennast huvitab põie tervis väga. Peale selle, et ma olen menopausi eas, olen ma sünnitanud ka 5 last ja kõikide raseduste mõju põie-emaka tervisele on kindlasti üsna suur. Raseduse viimasel kuul, kui laps on juba suur ja surub põiele saab tualeti vahet üsna palju ja kiiresti joostud 😜. Ja kohe peale sünnitusi on põis samuti veel tundlik. Kui sünnitusi saab omajagu, siis on põiel raske. Mul on siiani läinud suhteliselt hästi – st wc tuleb ära käia enne, kui batuudil hüppama hakkan ja kui ma olen palju arbuusi söönud, siis on tihedam wc külastamine kindlustatud. Mõned aevastamised täis põiega on olnud keerulised 😎.

Kui nüüd minu menopaus peaks algama ja koos östrogeenitaseme langusega langeb põie töökindlus veelgi, siis just siin on koht, kus ma mõtleksin tupesisest östrogeenikreemi või DHEAd proovida. Minu jaoks kõlab see teistest variantidest – hakata võtma antibiootikume või muid antibiootikumi laadseid ravimeid – palju kehasõbralikumana. Kuna asi ei ole mitte ainult selles, et põis hästi ei pea, vaid ka selles, et koos sellega võivad sageneda põiepõletikud – urotrakti infektsioon.

Urotrakti infektsioon (UTI) tekib bakteri vohama hakkamisest uriinis, mis viib põletikuni. Kõige levinumad sümptomid on valu urineerimisel, sagedasem urineerimisvajadus, ja tungiv pakitsus urineerida (vaat nüüd kohe on vaja minna). Osadel naistel võib uriinis esineda verd.

Naistel on kusiti vooderdatud kogu ulatuses sinna suubuvate pisikeste näärmetega, meestel vaid teatud osades. Need näärmed on heaks asustuskohaks mikroobidele, kust on kerge ureetrasse pääseda ning limaskesta kahjustades põletikku tekitada.UTI on üsna levinud. 2-4% naistel vanuses 20-59 esineb UTI vähemalt kord aastas. Risk hakkab suurenema alates 60 eluaastast. 

Korduv UTI diagnoositakse, kui naisel on 2 infektsiooni 6 kuu jooksul või 3 infektsiooni 12 kuu jooksul.

Gunter kirjutab „The Menopause Manifesto“: „UTI suurenenud risk pärast menopausi on suuresti seotud madala östrogeenitasemega, siinjuures on mitmesugused muutused, mis hõlbustavad neid infektsioone, näiteks verevoolu vähenemine kudedesse, koed ise muutuvad hapramateks ja tupes asuvad kaitsvad bakterid asenduvad bakteritega, mis tõenäolisemalt võivad põhjustada nakkust - see kõik aitab põie nakkusele kaasa. Östrogeeni kadu võib negatiivselt mõjutada ka immuunsust. Lisaks tekivad vanusega seotud muutused kollageenis ja immuunsüsteemis, millel on tõenäoliselt samuti oma roll.“

Erinevad strateegiad UTI ennetamiseks on olulised mitte ainult selleks, et hoida ära valu, vaid ka selleks, et vähendada antibiootikumide tarbimist. Antibiootikumid võivad kaasa tuua kõhulahtisuse ja resitentsete bakteritüvede tekke.

Kui naine kahtlustab UTI infektsiooni, tuleks lasta teha uriini külv. Külviga saab diagnoosi korrektselt kinnitada ja annab vastuse, millise mikroobiga on tegemist, et määrata õige ravi. Vale antibiootikumiga võib ravi ebaõnnestuda.Strateegiad UTI ennetamiseks:

Vaginaalne östrogeen – mõned andmed kinnitavad, et kreem on parem, kuid mitte oluliselt. Kui valitakse midagi muud peale kreemi (tupesisene tablett, rõngas) ja 6-12 kuu jooksul paranemist ei ole, siis võibolla tasuks proovida kreemi. Naised võivad proovida nii vaginaalset östrogeeni kui ka DHEA-d – oleneb, mis neile paremini sobib.

Antibiootikumid - Infektsiooni vältimiseks võib neid võtta iga päev (või iga paari päeva tagant sõltuvalt antibiootikumist). Naiste puhul, kelle nakkused ilmnevad pärast seksi, võib antibiootikume kumulatiivse ekspositsiooni vähendamiseks kasutada ainult pärast seksi.

Ennetamisena antibiootikume võtta tundub üsna kehv valik.

Methenamiinhipuraat – suukaudne ravim, mis muudetakse uriinis formaldehüüdiks, mis takistab bakterite levikut. Üldiselt ohtut koos mõnede kõrvaltoimetega. Eesti keeles ma sellele vastet ei leidnud, seega võibolla meile see saadaval ei ole. Euroopas on ta erinevate nimede all, näiteks Hiprex  - kuid ma ei hakanud neid süvitisi otsima.

D mannoos - Suhkur, mis võib pärssida bakterite sidumist põiekoega. On üks päris hästi tehtud uuring, mis näitas, et 2 g D-mannoosi päevas oli sama tõhus kui igapäevane antibiootikum. Eestis müüvad D mannoosi nii apteegi kui ka looduspoed

Gunter märgib, et pakutavaid ravimeid on veel, kuid ükski uuring pole nende toimet kinnitanud.Kuid kuidas on palju soovitatud jõhvikaga?

Jõhvikad - Enamikku uuringuid on rahastanud üllatus-üllatus jõhvikaid töötlev tööstus. Ometigi ei toeta kvaliteetsed ja erapooletud andmed jõhvika tõhusust, mis on mõnevõrra üllatav, arvestades nende soovitamise sagedust.

Päris palju uuringuid, kus jõhvika tooteid kasutanuid võrreldi platseebo grupiga – ei olnud jõhvikatooteid tarbinutel paremaid tulemusi. 

C-vitamiin: hüpoteesiks on see, et see muudab uriini happelisemaks (C vitamiin – askorbiinhape) nii palju, et bakterid ei ole võimelised kasvama, kuid taaskord – sellekohta ei ole kvaliteetseid sõltumatuid uuringuid.

Probiootikumid: Probiootikumide, st nn kasulike bakterite, mõte on tupe rekoloniseerimine, taastades kaitsemehhanismid ja/või asendades bakterid, mis võivad põhjustada UTI-sid. Andmed on aga väga madala kvaliteediga ja samuti ei pruugi te alati saada seda, mida purgil olev silt väidab - ühes probiootikumide uuringus oli 44 protsenti testitud toodetest valesti märgistatud, see tähendab, et need sisaldasid liike, mida sildil ei olnud, või puudusid sildil märgitud koostisosad. Probiootikumid on ka tavaliselt väga kallid - tundub, et tarbijate poolt makstav raha ei toeta kvaliteedikontrolli parandamist.

Ma ise ka probiootikumide suhtes väga skeptiline ajast, mil mikrobioomi tudeerisin. Sellest on blogis varem põhjalikumalt kirjutatud "Probiootikumid vähendavad soole mitmekesisust".

Pühkimine: Paljudele naistele öeldakse, et pärast WC käimist minekut tuleb kindlasti ettevaatlikult pühkida eest tahapoole, kuid pole mingeid tõendeid, et see tava oleks kuidagi kasulik.

Vaatasin netiavarustesse, siis kas üldse on vaja apteekritel terviseinfot jagada, kui selle eesmärgiks on müüa oma lisandeid?  


Nägin jõhvikatablettide ja eest taha pühkimise soovitust ka meie apteekide lehel põiepõletiku kohta. Mingi aeg tagasi käis meediast läbi, et arstid on pahased Paljas Porgand (Merilin Taimre) peale, et ta soovitab heaks kiitmata tervisepraktikaid ja seega võib inimese tervist kahjustada.

Alguses mõtlesin, et tõepoolest kehvasti küll 😠aga samas -  Paljas Porgand pole arst ega pole sellena ka esinenud. Ta jagab oma lehel oma kogemusi ja kui keegi ootab siit mingit tervenemistarkust, siis on see tema risk ☝. Võib proovida ja kui sobib on hästi, kui ei - tuleb edasi uurida.

Kui aga arst või apteeker (proviisor) asub müüma toidulisandeid ja neid igati soovitama – ometi on tal seljataga palju aastaid õpet, oskused uuringuid lugeda ja tõendeid hinnata – siis ma ei näe mingit hukkamõistu. Kriitikat muidugi leiab, kui hästi otsida aga lisandimüüja rahakott on suurem, tema hääl torkab meedias paremini silma. Ja just siit saavad alguse kõikvõimalikud viletsad tervisepraktikad. Nii korjasin minagi neid üles – arstidelt, kes on mingis suunas tugevalt kallutatud. Loodad, et kuna on arst/teadlane, siis ta ju teab. Aga raha on magusam ja laiskus  (lihtsam on müüd dieeti/lisandeid/protseduure, kui pidevalt end täiendada ja õppida ja teha rasket tööd) ajab kergemalt läbi ajama.Jõhvikate kohta muidugi on jooksnud infot, et see ei aita. Viimase aastakümne uuringud ei (kui need pole lisandimüüja tehtud) toeta jõhvikat. On ta siis lihtsalt müüt, mida süüdimatult jagatakse nagu „piim viib mürgid kehast välja“ jms või lihtsalt turundusstrateegia? Kuna soovitus põiepõletiku osas on juua rohkelt vedelikku, et bakterite liig välja uhada, siis vanal ajal kasutai jõhvikat just mahlana sissejoomiseks – vedeliku hulk suurenes, abi ikka oli. Võimalik ka, et e.coli, mis reeglina põiepõletiku põhjustab, on muutunud tugevamaks, resistentsemaks ja tal sest jõhvikast täitsa savi. Bakterid on tohutult muutumisvõimelised ja kui nad muutuvad resistentseks antibiootikumide vastu ja üksteise vastu, siis kindlasti õpivad nad ületama ka jõhvikat. Nii et kui tunned et jõhvikamahl maitseb joo seda.

Sulle võib meeldida mahla maitse ja see ongi hea, kuid see ei ravi ega aita vältida uuestiesinemist. 

Jõhvika kasutamine on sajandeid vana ja seda on ka üsna palju uuritud. osad uuringud näitavad, et see võib aidata korduvate UTIde puhul (noortel naistel) aga see ei ravi aktiivset haigust. 

 Dr. Manisha Juthani-Mehta, infektsioonhaiguste spetsialist Yale School of Medicine, märkis, et ta lootis väga, et jõhvikas toimib. Tema poolt läbi viidud  uuring avaldati 2016 ajakirjas JAMA, mille käigus naised, kes võtsid aasta aega suurtes doosides jõhvikakapsleid – 1 kapsel võrdub 566 ml –ei põdenud UTIsid vähem.  Juthani-Mehta ütleb, et ta ei ole kindel, kas kapslitele on mõtet raha kulutada, eriti kui seda napib.

JAMA kriitiliselt sõnastatud juhtkirjas märkis Manitooba Ülikooli urotrakti haiguste ekspert, Dr. Lindsay E. Nicolle, et tõendid on „veenvad, et jõhvikatooteid ei tohiks UTI ennetamiseks soovitada meditsiinilise sekkumisena“. Ta lisas, et "arstid ei tohiks propageerida jõhvikate kasutamist, väites et see on tõestatud või kasulik." – Mis tähendab siis, et mina siin blogis võin teile soovitada aga apteeker ei peaks.

Reproduktiivses eas naistel on UTI sümptomiteks sagedane urineerimisvajadus ja tugev valu. Vanemad naised, eriti üle 65-aastased ning kes vajavad hooldekoduteenust, võivad tunduda asümptomaatilised, kuid neil on palavik, väsimus ja halb enesetunne. Ka vanemad mehed võivad eesnäärme suurenemisega seotud probleemide tõttu infektsioonidele vastuvõtlikud olla.

Nooremate naiste riskiteguriteks on seksuaalne aktiivsus ja spermitsiidi (rasestumisvastane geel, mida pannakse tuppe enne vahekorda) kasutamine. Bostoni ülikooli meditsiinikooli meditsiiniprofessor ja reproduktiivses eas naiste kuseteede infektsioonide ekspert dr Kalpana Gupta selgitab, et seks "soodustab bakterite liikumist ureetrasse". Naistel on meestega võrreldes lühike ureetra, nii et kui bakterid sinna satuvad, võivad nad kergesti põide minna.”

Spermitsiid võib tema sõnul olukorda veelgi süvendada, sest see võib hävitada "head bakterid", võimaldades UTI-d põhjustavatel bakteritel domineerida.

"UTI ei ole hügieeniga seotud probleem," märgib Gupta ja ütleb, et sellega on seotud häbimärgistamine. "Puuduvad tõendid, mis näitaksid, et liiga korralikku pühkimise või liiga pingul aluspesu kandmine viiks UTI-deni."

Paljud arstid soovitavad naistel, kellel on kordumise tõenäosus, pärast seksi urineerida. "Pärast vahekorda võib tühjendamisel olla mingi väärtus ja see võib olla kaitsev," ütles dr Gupta, "kuid seda pole kunagi põhjalikult uuritud."

On mitmeid teooriaid selle kohta, miks jõhvikaid nii intensiivselt soovitatakse. Kindlasti on jõhvikas üks väike jõumari. Rutgersi teadlased leidsid, et jõhvikad sisaldavad proantotsüanidiine - kondenseeritud ainet, mis näib häirivat UTI-d põhjustavate E. coli bakterite kinnitumist kuseteede limaskestale. Ja kindlasti jõhvikamahla joomisel on patsiendid paremini hüdreeritud. "Mahl on diureetiliste omadustega," ütles Michigani ülikooli rahvatervise kooli epidemioloog Betsy Foxman, "ja rohkem urineerimine on osa keha infektsioonist vabanemisest."

Jõhvikamahl kõige varasemal ja puhtamal kujul oli palju tugevama kontsentratsiooniga kui tänased kaubanduslikud variandid. Kriitikute sõnul on mõnede uuringute üheks probleemiks vastavus: "Nii palju jõhvikamahla on raske juua," ütleb dr Foxman. Ta on uurinud jõhvikate ja UTI määrasid nii kolledžiealistel naistel (vähenemist ei toimu) kui ka spetsiaalses rühmas: günekoloogilise kirurgia järgsed kateetritega patsiendid, kelle vähenemise määr oli 50 protsenti.Kapslid on lihtsamad sisse võtta, kuid lisandidtel puudub regulatsioon, mistõttu on annustamine ebatäpne. Paljud teadlased usuvad, et kui jõhvikal on mingi kaitsev toime, oleks vajalik siisevõetav kogus nii suur, et oleks ebapraktiline. Sellegipoolest ei näidanud uus JAMA uuring, mis hõlmas väga suurt ja standardiseeritud annust, mingit mõju.

Postmenopausis naistel on UTI oht eriti hormoonide ammendumise tõttu, mis võib põie bakterite suhtes haavatavamaks muuta. Dr Juthani-Mehta julgustab menopausijärgseid naisi jääma hüdreerituks ja arutama oma arstidega östrogeenikreemi kasutamist, mis on näidanud teatavat tõhusust kuseteede infektsioonide vähendamisel.

Dr Gupta on mures ka antibiootikumide kasutamise pärast ennetava ravina. "Inimesed tahavad midagi, mis ei too kaasa antibiootikumiresistentsust ja annab naistele võimaluse hoolitseda oma UTI-de eest," ütles ta. "Me vajame midagi paremat."

Mis tähendab,et sa võid igal juhul juua jõhvikamahla (kui see on magustamata) ja võid ka kapsleid neelata, sest need ei kahjusta. Kas kapsleid maksab osta, kui neeed ei hoia haigust ära ega ravi, jääb igaühe rahakoti otsustada.  Ämbrite viisi vedelikku sisse juua pole samuti hea mõte. See tähendab, et  ekspertide sõnul ei ole hea proovida nakkust iseseisvalt puhastada, "loputades" seda liigse vedeliku tarbimisega.

"Kui arvate, et teil on UTI, on oluline pöörduda oma günekoloogi või perearsti poole," ütles dr Fleming INSIDERile. Hiline ravi võib põhjustada raskemat infektsiooni, mis nõuab rohkem ja / või tugevamaid antibiootikume. See võib põhjustada ka tõsisema neerupõletiku, mis võib vajada haiglaravi ja intravenoosset antibiootikumi. "

"Kui sümptomid süvenevad või kui  on märke ülemiste kuseteede ja neerude probleemidest - näiteks palavik ja seljavalu -, peab patsient pöörduma arsti poole," ütles dr Yvonne Bohn, Los Angelese sünnitusabi ja günekoloogia naistearst. "Mitte kõik, mis põletab või põhjustab UTI sümptomeid, ei ole UTI. Tupeinfektsioonid, vagiina kasvajad ja herpeseinfektsioonid võivad jäljendada UTI-d, seega on parem pöörduda arsti poole, et olla kindel, et teie sümptomid pärinevad UTI-st, mitte millestki muust. "

Järgmine postitus aedmaasikapäeval 😀😀😀. Kaunist JAANIPÄEVA!!!
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar