pühapäev, 6. juuni 2021

Naise tervis vol5 - suguhormoonid ja nende roll

 


Jennifer Gunteri raamatust „The Menopause Manifesto“ loen, et hormoonidest rohkem sotti saada, tasub minna korra aegade algusesse. Siis kui lootel ema kõhus vanust alles 9 nädalat. Sel ajal on loote munasarjad ja munandid  üks identne struktuur. Kui tuleb Y kromosoom, siis toimub areng munanditeks ja kui mitte, siis munasarjadeks. Mis tähendab, et nö inimkeha on algselt programmeeritud naissugupoolele. Naised on seega looduse esimene valik ...😍😍😍

Folliikulid (milles valmib munarakk) läbivad loote arengus mitu etappi ja kuskil 20 rasedusnädala paiku on neid 6-7 miljonit. Siit edasi neid enam rohkem juurde tule ja menopausi alguseks folliikuleid  rohkem alles ei ole. Kuid miljonärid me sünnihetkel kahjuks enam ei ole, kuna pärast 20 rasedusnädalat hakkavad folliikulid kaduma ja selle protsessi nimi on atreesia. Atreesia kestab sündimisest kuni puberteedini ja selleks ajaks on meil alles ca 300000 folliikulit.

Samas on põnev teada, et kui minu vanaema oli rase minu emast, siis vanaema kõhus oleval lootel (minu emal) olid juba olemas munarakud, millest sünnin mina. Minu vanaema siis oli ka minust rase...😃

Folliikulid püsivad vaikselt kuni puberteedini ja siis hakkab aju signaalide peale tööle ovulatsioon. Just nimelt need väikesed folliikulid toodavad suures koguses östrogeeni.Ovulatsioon on keeruline protsess, mida aju ja munasarjad omavahel koordineerivad. Kaks peamist aju hormooni, mis on seotud ovulatsiooniga, on folliikuleid stimuleeriv hormoon ehk FSH ja luteiniseeriv hormoon ehk LH. Kui folliikulid arenevad munarakuks (ootsüüdiks), siis ümbritsevad rakud toodavad kahte tüüpi östrogeeni: östradiool ja östroon - östradiool on tugevam östrogeen.

Toodetava östradiooli kogus on suur, kuna sel tuleb liikuda läbi vereringe mitmete organiteni sh aju ja emaka limaskest. Folliikul toodab väheses koguses ka testosterooni ja muid hormoone.

Menstruaaltsükli esimest poolt nimetatakse follikulaarseks faasiks. Kompleksse signaali abil domineerib üks folliikul ja teised kaovad. See pole raiskamine; see on nö rühmatöö, mis viib folliikulini, mis sobib kõige paremini tervislikuks raseduseks. Folliikuli, aju ja emaka limaskesta (endomeetriumi) vahel on pidev keemilise suhtluse voog. Kui östrogeeni tase on piisavalt kõrge, tuleb ajult signaal, millega kutsutakse esile ovulatsioon ja küps munarakk (ovum) vabaneb.

Ovulatsioon on märgiks et algab tsükli luteaalfaas. Pärast ovulatsiooni organiseerub folliikulist järelejäänud kude end struktuuriks, mida nimetatakse kollaskehaks (corpus luteum) ja mis toodab hormooni progesteroon. See hormoon stabiliseerib emaka limaskesta ja teeb muid muudatusi, nii et implantatsioon (munaraku istutamine) võib olla edukas (progesteroon on rasedust soodustav).

Rakke, mis ehitavad üles emaka limaskesta võib ette kujutada tellistena. Östrogeen valmistab tellised ja laob need ritta – nüüd on vaja midagi, mis seina koos hoiaks. Progesteroon on mördiks. Kui munarakk saab paika, siis progesterooni toodetakse seni, kuni platsenta saab töökorra üle võtta.

Embrüolt signaale andmata on kollaskeha eluiga neliteist päeva (tsükli vahemikus 12–16), progesterooni tase langeb ja see kahaneb, muutudes väikeseks armiks, mida nimetatakse corpus albicans. Progesterooni taseme tagasitõmbumine destabiliseerib emaka limaskesta, mille tagajärjeks on menstruatsioon. Tsükkel algab uuesti, kui aju annab märku järgmisest folliikulite lainest.

Kui menopausi eelsel ajal hakkab hormooni östrogeen tootmine vähenema, siis see ei juhtu sirgjoonelise langusena. Pigem toimub see hüplevas stiilis ja see põhjustab terve müriaadi erinevaid sümptomeid. Kui sa saad aru, kui võimas hormoon on östrogeen, mõistad kui olulisest abimehest sa menopausi liikudes ilma jäämas oled. Östrogeeni toodavad peamiselt folliikulid, kuid vähemal määral ka rasvarakud ja neerupealised.

Östrogeeni roll kehas:

Soodustab naissuguorganite kasvu ja tervist.

Hoiab tupe niisutatud, elastse (veniva) ja verega hästi varustatud

Aitab moodustada serotoniini (meeleolu parandaja), säästes teid ja teie läheduses olijaid ärrituvuse ja ärevuse eest; östrogeeniretseptoreid on kõikjal ajus

Koos D-vitamiini ja kaltsiumiga aitab luu moodustumisel

Mängib rolli teiste keha süsteemide, sealhulgas südame, aju, juuste, naha ja rindade tervises ja oluline roll on täita raseduse ajal

On anaboolne (see tähendab, et aitab üles ehitada) hormoon ja suurendab anaboolset reaktsiooni treeningule.


Peamiseks östrogeeniks kehas enne menopausi on östradiool (17 beeta östradiool). Seda toodetakse suurel hulgal folliikulites, vähemal määral teistes kudedes: rasvarakkudes, emaka limaskestas, ajus, maksas, luudes ja lihastes. Östradiooli tase kõigub tsükli ajal päris palju: 30 pg/ml kuni 200-300 pg/ml. Menopausi üleminekul võib tänu hormonaalsele korratusele tase olla veelgi kõrgem. Peale menopausi on tase 10-20 pg/ml ja see on peamiselt toodetud teiste kudede poolt.

Östroon on nõrgem östrogeen kui östradiool. Ka östrooni toodetakse nii folliikulites kui ka teistes kudedes. Östrooni saab muuta östradiooliks ja vastupidi.

Proegesteroon


Kuna progesteroon on rasedust toetav hormoon, siis keha arvates pole seda meile menopausis  nii palju vaja. 2 aastat enne viimast mensest toodetakse seda tavapärase progesterooni tasemest ca 50% vähem.

Progesteroon annab rahustavat toimet, vähendades ärevust, meeleolu kõikumisi ja ärrituvust. See võib soodustada ka und, mistõttu progesterooni taseme langusega kaasneb tavaliselt unetus, madalam stressitaluvus ja suurenenud ärevus. Kuigi progesterooni toodetakse peamiselt munasarjades (kollaskehas), toodetakse osa progesterooni ka ajus. Enne menopausi puhverdab organism stressihormooni kortisool progesterooniga. Kui progesterooni tasemed langevad, väheneb ka see puhverdav toime, mis raskendab stressiga toimetulekut.

Progesterooni toime:

Aitab teie keha eostamiseks ja raseduseks ette valmistada.

On menstruaaltsükli kriitiline osa, soodustades regulaarset ovulatsiooni ja suurendades rasestumise võimalusi.

Tal on oma roll seksuaalse iha tekitamises.

Soodustab rinnapiima tootvate näärmete kasvu ja valmistab rinnad ette imetamiseks

On vajalik viljastatud munaraku edukaks istutamiseks emakasse

Pakub kasu rindade, südame-veresoonkonna, luude ja närvisüsteemi tervisele ning mis kõige tähtsam aju funktsioonidele

Testosteroon


Testosteroon ei ole ainult meeste suguhormoon, seda on ka naistel, ainult väiksemas koguses. Seda toodavad nii munasarjad, kui neerupealised. Testosteroon muudab meid veidi iharaks, andes meile selle heaolutunde, samuti suurenenud energia ja aitab püsida tugevana. Võimalik, et kui teil õnnestub kergesti kasvatada lihasmassi, on teil väga hea testosterooni tase. Kui östrogeeni ja progesterooni tase langeb, võite menopausi ülemineku ajal jõuda staadiumisse, kui teil on rohkem testosterooni (östrogeeni ja progesterooni suhtes), kuna testosterooni toodavad rohkem neerupealised. Siis võite märkama hakata, et pirnikujuline keha muutub pigem õunakujuliseks – ehk keharasv paigutub rohkem kõhupiirkonda. 
  


Testosterooni roll:

Töötab koos östrogeeni ja progesterooniga, et hoida luud tugevad ja terved

Hoiab meid iharana ja juhib meie soovi ja energiat seksi järele

Aitab edendada kognitiivset tervist

Liiga palju seda hormooni - nimetatakse vabaks testosterooniks - koos suurenenud östrogeeni hulgaga võib põhjustada polütsüstiliste munasarjade sündroomi (PCOS) - seisundit, mis häirib igakuiseid perioode ja keha ovulatsiooni võimet ning mis võib raskendada naiste rasestumist.

Anti-Mülleri hormoon ehk AMH

Seda hormooni toodavad folliikulid ja see on seotud ovulatsiooni märguandesüsteemiga - osa sidesüsteemist, mis toimib väravavahina ürgfolliikulite kogumis, nii et igas tsüklis kaasatakse sobiv arv tegevusse. Ilma kontrollita võivad ovulatsiooni tahta siseneda kümned tuhanded või isegi rohkem folliikuleid. AMH on viljatuse uurimisel oluline hormoon ja uuringud käivad ses osas, kas see hormoon võiks ette ennustada menopausi.

Androstenedioon

Toodetakse kolesteroolist ja hormooni prekursorina folliikulis. Omaette sel hormoonil funktsioone pole, kuid androstenediooni saab edasi muuta kas östrooniks (ja siis östradiooliks) või testosterooniks.

Mis siis kõigi nende hormoonidega toimub menopausi lähenedes.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar