kolmapäev, 2. juuni 2021

Naise tervis vol 3 - vanaemahüpotees ja menopausi sümptomid

 


On 2021. aasta ja teadus on jõudnud palju kaugemale sellest ajast, kui dr De Gardanne käis välja sõna "menopaus". Kuid meie suhtumine sellesse on jätkuvalt kuskil kauges minevikus. 

Meid pommitatakse endiselt sõnumitega selle kohta, kuidas menopaus on omamoodi surma-eelne aeg. Me nagu muutuksime nähtamatuks alates ajast, kui pole võimelised paljunema.

"Teie parimad päevad on selja taga, siit läheb nüüd kõik allamäge."

Menopaus ei ole aegumiskuupäev ei õppimisele, saavutustele ega naudingule.

Amanda Thebe kirjutab oma raamatus "Menopocalypsis" : "See on ka see aeg elus, mil naised võivad hakata end nähtamatuna tundma. Veel mõni aasta tagasi polnud sellel ideel minu jaoks mingit mõtet. Siis hakkasin seda ise kogema. Järsku tundus, et mu häält ei kuulda.

Kuigi menopaus ei ole mingi saladus, mida sinu eest varjatakse, kipuvad artiklid olema lühikesed või lihtalt mõisteid loetlevad.😏 Thebe kirjutabki oma raamatus, kuidas tal oli raske mõista, et elades Kanadas ei osanud arstid 2 aastat talle ilmselgeid märke nähes öelda, et need on üleminekufaasi sümptomid. 

Te võite ka mõelda: "Mul pole praegu menopausi" või "Ma läbigi seda (munasarjad puuduvad). Miks ma peaksin sellest hoolima? "

Kuid meie kõigi elus on lähedasi inimesi, kes on kas menopausis või läbivad seda. Ja need inimesed väärivad head teavet ja vastavaid tervishoiuteenuseid.

Nii et meil kõigil on vaja rinda pista stigmaga menopausi ümber. Rääkida sellest rohkem. 

Palju rohkem kõneldakse mensese algusest ja puberteedist, sa loed sellest raamatutest, näed filmides, sellest räägitakse koolis ja omavahel. Menopaus on samasugune bioloogiline üleminekufaas, kuid sellest räägitakse palju vähem.

Põikan vahepeal raamatutest eemale ühte taskuhäälingusse, milles Gunter räägib kahe asjasse puutuva inimesega: Kristen Hawkes´i  ja Lubna Paliga.

Mõelge ka niipidi: rasedusel on tülikad sümptomid nagu iiveldus ja tursed. Puberteedil on tülikad sümptomid nagu akne, meeleolu kõikumine. See aga ei tee neist haigusi.

Kuid te ei pea väga tülikaid sümptomeid taluma! Elukvaliteet on oluline. Nii et kui sümptomid on olemas ja need häirivad, saab neid peaaegu alati kuidagi juhtida. Sellest edaspidi.

Isegi pärast viimast mensest, kui munasarja klubi nö oma uksed suleb, pole meie pidu veel läbi. Pärast menopausi õitseme jätkuvalt.

Ja on vaja ka öelda, kui uskumatult ainulaadne see looduses on!

Peaaegu iga emane imetaja sureb varsti pärast paljunemisperioodi lõppemist. Kuid sellel reeglil on kaks erandit - inimesed ja hammasvaalalised.

Kuidas muutusid inimesed nii vastupidavaks, et me elame üle oma munasarjade funktsiooneerimise?

 

Kristen Hawkes

Selgub, et vastus võiks peituda vanaemades. Antropoloog dr. Kristen Hawkes kirjutab ja räägib palju vanaemahüpoteesist. Mainisin seda korra varem oma blogipostituses – et naiste menopausi aeg ehk laste mittesaamise aeg on mõeldud lastelaste jaoks.

Dr Hawkes elas koos Hadza inimestega Tansaanias. Hadzadest sai palju kirjutatud Pontzeri raamatut „Burn“ tutvustades ja ka Hadza naistest kirjutasin siin. Dr Hawkesi uuringud ongi siis viinud vanaema hüpoteesi juurde, mis on võimalik seletus sellele, miks me oleme arenenud elama kauem oma reproduktiivvõimest.

Dr Kristen Hawkes: „Me uurisime Hadza inimesi, kes elavad praegu, kuid tsivilisatsioonist eemal ja kelle elukeskkond ja toit on jäänud selliseks nagu kaugetel esivanematel. Ja nad olid nii toredad ning lubasid meil teada saada, lugeda, mõõta ja teha kõiki neid uuringuid. Ja see, mida me sellest õppisime, oli kõigepealt väga üllatav.“

Pikka aega arvasime, et mõistame varajaste inimeste ühiskondlikku struktuuri - mehed jahtisid, naised kogusid toitu ja said lapsi ... Ja vanad inimesed olid kasutud.

Aga nüüd on meil vanaema hüpotees.

Inimlapsed saavad iseseisvaks päris pika aja jooksul  ja nõuavad seetõttu oma emalt üsna palju tööd.


 

Lapse imetamine tähendab, et toitu on raskem hankida. Ja nagu me teame, võtab isegi kord, kui laps on võõrutatud, palju aega, enne kui ta suudab ennast ise toita. Siinkohal päästavadki vanaemad päeva, võttes arvesse oma lapselaste vajadusi.

Nii et dr Hawkesi sõnul olid vanaemad toidu hankimisel üsna osavad ja see võib aidata pereüksusel paremini toime tulla, sest kui emadel on rohkem abi ja rohkem süüa, on neil tõenäoliselt terved lapsed - ja ka rohkem lapsi.

Vanaema kohalolekul võib paljulapselise pere kontekstis olla märkimisväärne mõju väikelaste heaolule ... Vanaema pole nõrk ega nii habras, kui meid on uskuma pandud. Kütt-korilaste kogukondades ei panustanud vanaemad mitte ainult toidukaloreid, vaid aitasid kaasa ka oma pereüksuse ja kogukonna pidevale ellujäämisele.

 


Ja seda kinnitavad ka teised andmeid - uuringud ajalooliste sünniandmete põhjal Kanadast ja Soomest leiti sarnaseid mustreid - kui vanaema elas oma tütre või poja lähedal, oli sellel lapsel tõenäoliselt rohkem lapsi. Kui tütar kolis ära, see mõju kadus.

Ja iga aastakümne kohta, mida vanaema elas üle 50 eluaasta (kes oli lähedal oma lastele), tuli tema tütrel või pojal  veel kaks last.

Vanaema hüpotees ongi just seda - hüpotees. Selle kohta on palju tõendeid, kuid mitte kõik pole selles veendunud. Kriitikud väidavad, et on ka muid tegureid, mis võiksid selgitada, kuidas me oma reproduktiiveaast kauem elame.

Mõned teadlased märgivad, et meeste küttimisega pakutavad kalorid on sama olulised või olulisemad kui vanaema kogutud kalorid. Kuid dr Hawkes pole nii kindel: Kui sa oled küttimisel edukas, siis on muidugi tohutult rõõmu. Ja jahimehe mainel on tohutu mõju sellele, kui palju teised sind kuulavad.

Kuid kogu selle aja, kui Hadza mehed küttisid, leidsid dr Hawkes ja tema kolleegid, et küttimise edukuse protsent oli vaid umbes 3%. Suurte loomade küttimine pole naljaasi, tihti võid koju tulla tühjade kätega ja nii lapsi ära ei toida.

 Vanaema hüpotees on väga ebatavaline omadus. Meil inimestel  lõpeb naiste viljakus umbes samas vanuses teiste ahvidega. Ja ometi on meil see menopausijärgne eluetapp, millega on seotud nii palju võimalusi, et süda ütleb selle hüpoteesi kohta - see on meid inimesteks teinud.

Ehk vanaemad on inimkonna süda.


Dr Lubna Pal on sünnitusarst-günekoloog ja  õpetab Yale'i meditsiinikoolis. Ta on menopausi sümptomite ekspert.

Kuna me avalikult eriti ei räägi menopausist, ei tea patsiendid sageli, mis toimub, ja seetõttu kannatavad nad selliste sümptomite all nagu kuumahood kauem kui vaja.

Kuumahoogude ravimeetodeid on palju erinevaid, kõige rohkem tõendeid on: kognitiivsel käitumisteraapial ehk CBT. See on kõneteraapia tüüp, mis pöörab tähelepanu meele ja keha vahelisele sidemele.

Ravimid võivad samuti aidata, näiteks menopausi hormoonravi ja teatud antidepressandid. On ka teisi ravimeid - kui olete huvitatud, saab teie arst teile erinevatest võimalustest rääkida.

Lisaks tülikatele sümptomitele nagu kuumahood on menopausiga seotud ka erinevad meditsiinilised seisundid. Nagu näiteks osteoporoos, luumassi vähenemine ja luu struktuuri terviklikkuse nõrgenemine.

Ehitame uut luumassi kuni kahekümnendate eluaastate keskpaigani. Ja siis hakkab see langema. Östrogeen on samas  luu ehitamise protsessis oluline panustaja.

Dr Lubna Pal märgib, et meie reproduktiivsetel aastatel munasarjade funktsioon lisab väärtust luumassile nagu meie paneme raha pensionikontole. Nii et menopausis, kui tõlgendada seda pensionifondi näitel - me ei saa enam oma kontole sularaha panna, sest sissetulek on läinud. Nii et meie luustik hakkab selles eluetapis veidi rohkem stressis olema.

Dr Jen Gunter: „Ja lihtsalt selguse huvides - osteoporoos võib tekkida kõigil! Selle vältimiseks saate teha järgmist: teie luudele on kasulik tervislik toitumine, kus on piisavalt kaltsiumi, regulaarselt tegeleda mingi jõutreeninguga ja piisavalt D-vitamiini.  Mõned inimesed pöörduvad hormoonravi poole, sest see võib aidata neil vältida luutiheduse vähenemist.

Kui ütleme menopausi hormoonravi, mõtleme selle all östrogeeni ja mõnikord ka hormooni progesterooni või sellega lähedalt seotud hormooni.

Menopausi hormoonravi võib aidata selliste tülikate sümptomite korral nagu tupe kuivus, kuumahood ja öine higistamine ning isegi kerge depressioon ... asjad, mis võivad teie elukvaliteeti oluliselt mõjutada.


Dr Pal kuuleb patsientidelt, et nad on sümptomitest väsinud: „Ma ei saa magada“. „Ma ei suuda tegutseda“. „Olen hajameelne“. „Ma ei suuda keskenduda“. Ja selleks ajaks, kui nad minu juurde tulevad, on nad läbi käinud mitme arsti juurest ja ainus, mida nad tahavad lihtsalt oma elu tagasi.

Menopausi hormoonravi võib aidata leevendada mõnda neist sümptomitest.

Dr Lubna Pal: „Hormoonravi mõte on anda kehale veidikene östrogeeni, et teie sümptomeid leevendada, mitte selleks, et anda teile null sümptomeid, kuid see parandab elukvaliteeti ja te tunnete ennast palju paremini.“

Dr Jen Gunter: „Pikka aega reklaamis meessoost domineeriv meditsiinivaldkond naiselikkuse säilitamist. Nad ütlesid, et menopausi hormoonravi hoiab teid "noore ja seksikana". Ehk see hoiaks su mehe huvitatuna ja paneks sind tenniseseelikus armas välja nägema. Selline "ole igavesti (nooruslik) naiselik“ kontseptsioon. Loodud teile farmaatsiatööstuse ja patriarhaadi poolt!

Dr Lubna Pal: „See on kontseptsioon, et teie naiselik identiteet on seotud teie munasarjadega, mis on seotud teie hormoonidega. Ja seepärast läheme anname teile tagasi selle, mille  kaotasite? Meeste jaoks?

Dr Jen Gunter: „Meie eesmärk pole proovida määratleda ühte definitsiooni „seksikas“ olemisest. Eesmärk on muuta inimeste elu paremaks. Ja nagu iga ravi puhul, on ka menopausi hormoonravis riske. Kui olete alustades üle 60-aastane, kaaluvad riskid tavaliselt kasu üle.

Dr Lubna Pal: „Jah, sel juhul on vähem  rohkem. Seega tahame riski vähendada ja kasu suurendada.“

Dr Jen Gunter: „See on igaühe jaoks erinev. Mõnel inimesel on näiteks häirivaid sümptomeid, mõned meist, näiteks mina, oleme "superhoogudega". Teistel ei pruugi kuumahoogusid üldse olla. See on teie isikliku riski ja kasu kaalumine.“

Dr Lubna Pal: „Kuid me peame valima õige tööriista õigele patsiendile. Nii et kui naine, kes ei ole diabeetik, kel ei ole kõrget vererõhku, kellel pole kardiovaskulaarseid haigusi ja kes kannatab tavaliste sümptomite all, kuid need halvendavad elukvaliteeti. Ma arvan, et sel juhul on hormoonravil tema elukvaliteedi parandamisel suur roll.Dr Jen Gunter: „Olen näinud patsiente, kes on proovinud tõestamata ja ohtlikke ravimeetodeid. Kõik sellepärast, et teatud arstid on neid soovitanud või kuulsused Instagramis rääkinud. Siinkohal võib näitena tuua bioidentsed hormoonid. Neid reklaamitakse sageli kui "täiesti loomulikke" või "tunnustatud" . Kuid see on lihtsalt turundustermin. Kui kasutate ravimeetodeid, mida ravimiamet pole heaks kiitnud, on väga suur tõenäosus, et saate testimata süsteemide  kaudu valed annused.

Dr Lubna Pal: „Kahju tekib kuna alternatiivsetel toodete osas puudub regulatsioon täielikultMis võib juhtuda? Kui saate liiga palju östrogeeni - väivad tekkida trombid. Teil võib tekkida endomeetriumi vähk või insult, eks? Bio-identsest pole mingit kasu. Minu jaoks on elustiil nii palju rohkem, kui ainult toit ja liikumine. See on seotud sotsiaalse kaasatusega. Ja raskustega harjutused: hea luustikule. aeroobne treening: hea teie kardiovaskulaarsüsteemile. Vaimne treening: hea teie tunnetusele. Sotsiaalsed suhtlemised: hea kogu tervikule.

Mis on Lubna Pali soovitus: „Selles eluetapis on nii palju positiivsust. Sina, inimene, oled selles eluetapis nii täielik. Sa kaotad midagi, kuid võidad rohkem, ära keskendu kaotusele,  keskendu sellele, kui täiesti normaalsele eluetpile.“

Vanemad naised on olnud viljakad, loovad ja intelligentsed juba inimkonna algusest peale. Selle asemel, et öelda neile, kuidas välja näha ja käituda, selle asemel, et neid pisendada, peaksime lihtsalt laskma neil näidata, kui hämmastavad nad tegelikult on.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar