pühapäev, 27. juuni 2021

Toortoidulise Robert Lockharti neerupuudulikkus ja surm kuivpaastuga

 


Asi sai alguse sellest, et võtsin raamatukogust Louisa Young mälestusteraamatu „Sa lahkusid vara“, kus räägitakse helilooja ja pianisti Robert Lockharti alkoholisõltuvusest ja kirevast elust. Otsisin Lockharti pilti, et teda silme ette saada ja Google näitas mulle ka üht teist Robert Lockharti – pikaaegset puuviljatoidulist, kellega kohtusin 2012 aastal USAs Woodstock Fruit Festivalil. Blogis tõlkisin kunagi ka intervjuu Robert Lockhartiga. Tuleb välja, et ta on 2019 lõpus 74 aastasena surnud neerupuudulikkuse tõttu.  Mis siis juhtus?

Woodstocki lehel on kirjas, et Roberti 2015. aastal tehtud vereanalüüs näitas, et tema neerud töötasid umbes 65%  nende võimekusest.

2019 oktoobri keskel, tundis Robert tavapäraseid sprinditreeninguid tehes kurgus röga ja õhupuudust. Ta arvas, et see on tavapärane lima eraldumine ja ei pööranud sellele erilist tähelepanu, kui see umbes 2 nädala pärast ei paranenud, otsustas ta asju kiirendada, tehes 3-päevase kuivpaastu. Kuiva paastu ajal jätkas ta hoolimata väga kuumast ja kuivast ilmast oma kliinikus tavapärast tööd.

Kuivpaast ei lahendanud röga probleemi ja põhjustas köha. Pärast paastu jätkusid hingamisraskused ja jõudsid punkti, kus tal tekkis öösel magamisega probleeme. Kuigi ta jättis paastu katki, ei söönud ta järgmise 2 nädala jooksul üldise nõrkustunde tõttu. Ta ütles pidevalt, et tal on vaja lihtsalt puhata ja rahulikult võtta.

Lõpuks umbes kaks nädalat pärast kuivpaastu aitasid Janette Murray-Wakelin ja Alan Murray Roberti naisel Rheanal ning tema tütardel Meah Robertsonil ja Tulani Lockhartil veenda teda haiglasse minema ja arstiabi otsima. Testid näitasid vereringes äärmiselt kõrget kaaliumi taset, mis näitab, et Roberti neerud ei toiminud. Haigla arstid arvasid, et Roberti kuivpaastu režiim on aastate jooksul tema neerudele märkimisväärset kahju tekitanud. Skaneerimine näitas ka seda, et tema neerud olid tavapärasest väiksemad.

Normaalne kaaliumitase veres on 3,5–5,0 milliekvivalenti liitri kohta (mEq/L). Kaaliumi tase vahemikus 5,1 mEq/L kuni 6,0 mEq/L peegeldab kerget hüperkaleemiat (meditsiiniline termin ebanormaalselt kõrgenenud kaaliumi taseme kohta). Kaaliumi tase 6,1 mEq/L kuni 7,0 mEq/L on mõõdukas hüperkaleemia ja üle 7 mEq/L on raske hüperkaleemia. Roberti kaaliumisisaldus oli 6,8 mEq/l.

Normaalne vere kaaliumisisaldus on südame normaalse elektrirütmi säilitamiseks kriitilise tähtsusega. Mõõdukas hüperkaleemia võib põhjustada EKG muutusi (EKG on südamelihaste elektrilise aktiivsuse näitaja) ning raske hüperkaleemia võib põhjustada südame elektrilise aktiivsuse pärssimise ja südame löömise lõpetamise.

Arstid seostasid hingamisraskust kopsupõletikuga, mis põhjustas vee kogunemist kopsudesse.

Pärast diagnoosi jäi Robert järgmiseks 7 päevaks haiglasse ja tundus, et esialgu paraneb, kusjuures uriin muutus mõne päeva pärast selgemaks, kuid umbes 5 päeva pärast oli tal puhkeseisundis ebanormaalselt kiire pulss 140 lööki  minutis. Arst määras südame nõrgenemise korral südame õigeks toimimiseks stimuleeriva ravimi.

Naine tõi talle värskeid puuvilju ja rohelist, kuid ta pidi oma viljavalikuga olema ettevaatlik, kuna neerude töö halvenemise tõttu oli kõrge kaaliumi tase.

Laupäeval, 23. novembri õhtul, 2 päeva pärast ebanormaalse pulsi episoodi, oli Robertil südameseiskumine, kaks korda 10 minuti jooksul.

Robert taaselustati ja viidi intensiivravi osakonda, kus ta viibis järgmised 5 päeva. Südame skaneerimine näitas, et tema süda oli suurenenud stressi tõttu, mis pidi tulenema eriti raskest tööst, püüdes kahjustatud neerudega kehasse verd pumbata.

Intensiivravi osakonnas tuvastati täiendavate uuringutega Melioidoos - nakkushaigus, mille põhjustas Burkholderia Pseudomallei nimeline bakter, mida leidub saastunud vees ja pinnases ning levib otsese kontakti kaudu nii inimestele kui ka loomadele. See bakteriaalne infektsioon põhjustas Roberti rögaprobleeme, kopsupõletikku ja hingamisraskusi.

Robertile manustati bakteritega toimetulekuks suurt annust intravenoosseid antibiootikume. Robert polnud varem kunagi antibiootikume võtnud ja see oli tema kehale äärmiselt pingeline, eriti kuna tema puudulikud neerud ei olnud võimelised täiendavate toksiinide kõrvaldamisega tegelema.  

Austusest Roberti soovide vastu tegid Roberti perekond ja arstid ühise otsuse lasta tal rahulikult minna, ilma et ta oleks ühegi masina külge ühendatud ega ravimitega stimuleeritud. Kui nad hingamistugitorusid lahti ühendasid, hingas Robert veel omaette ja keha lõdvestus silmnähtavalt. Tundus, et ta koges kergendust. Nad lasid tal rahus ise otsustada. Samal päeval umbes kell 18 lakkas Roberti süda löömast.


Teised artiklid Lockharti surmast on Austraalia ajakirjandusest ja tasulised, nii ma neid lugeda ei saanud. Mõned karnivooride sapised märkused, mida ei tasu jälle lugeda. Aga 2012 Woodstock puuviljafestivalil oli  ka Durianrider aka Harley Johnstone, kes oli sel ajal samuti toortoidumaailmas äärmiselt populaarne  - tegi 30bananasaday platvormi jms.  Kuigi tema videod olid üsnagi agressiivsed, oli ta tegelikult väga sõbraliku olemisega. Durianrider märgib oma 2019 videos, et Robert oli väga terve mees, kes ronis kookospalmide otsa ja ääretult ergas, kuid langes kuivpaastu värgi ohvriks. 

Ma mäletan, et ta oli üldse igasuguse paastu osas kriitiline juba 2012 festivalil, kus ta rääkis, et tema naaber suri paastudes ja ütles, et paastuda tuleks spetsialisti käe all. Durianrideri sõnul muutuvad paljud toortoitujad anorektilisteks st hoolimata sellest, et nad on juba ääretult saledad, teevad nad paaste või püüavad hakata praanatoidulisteks, et ennast veelgi rohkem puhastada. Durianrider meenutab, et Robert oli kunagi öelnud – mida vähem toitu sa sööd, seda kauem elad ja kommentaarides kõik kiitsid seda mõtet – nimetades seda raw bliss.  Ja märgib siis, et kui temalt küsitakse, et miks Robert suri – kas puuvilja pärast – vastab ta, et ei -  halb ei ole puuvili, vaid kuivpaast ja anoreksia. 

Ma ei oska öelda, kas see paastuvärk käib anoreksia alla - anoreksia (anorexia nervosa) on söömishäire, mille puhul inimene kaotab kaalu rohkem, kui on tervislik, esineb tugev hirm kehakaalu tõusu ees ning oma keha nähakse moonutatud pildina. Häire avaldub alatoitumises ning sellele lisanduvates hormonaalsetes ja ainevahetuslikes muutustes. Võibolla. Durianraider märgib, et asi paastu puhul taandub sageli ikkagi sinna, et peamine soov on langetada kaalu ja et igasse dieeti eriti toortoidu ja taimetoidu taha on peitunud ka toitumishäiretega inimesed sh anoreksia ehk tugev soov kaalus alla võtta, mis lihtsalt käest ära läheb.

Durianrider ütleb ja ta ei eksi, et kuivpaastul inimeste keha dehüdreerub täielikult ja kehas tekib „võitle või põgene“ reaktsioon ehk adrenaliini tulv, mida inimesed ekslikult peavad jumalikuks elujõuks. Samas tekitab iga kuivpaast neerudele pöördumatu kahjustuse.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar