pühapäev, 13. juuni 2021

Naise tervis vol 10 - kuumahood

 


8. Kuuma- ja külmahood, öine higistamine

Mul endal, nagu ma varem mainisin, ei ole kuumahoogusid esinenud aga kuna see on üks probleemsemaid sümptomeid, siis selle kohta on ka üksjagu materjali, mis kõik ühte postitusse ära ei mahu.

Kuumahood on vasomotoorsed sümptomid. Mis on vasomotoorne?

“Vasomotoorne” viitab keha muutuvale temperatuurile. Need on sümptomid, mis on kõige sagedamini seotud menopausiga, kuid me teame väga vähe sellest, miks naised nendega menopausi ajal kokku puutuvad. Praegused teooriad viitavad östrogeeni taseme muutustele, mis näivad mõjutavat hüpotalamust, seda aju osa, mis vastutab keha temperatuuri reguleerimise eest.

Psühhiaatriaprofessor Rebecca Thurston kirjutas oma 2019 uuringus, et sagedased kuumahood tõstavad südamehaiguste riski. Nii et see pole selgelt ainult menopausi ebamugav sümptom; need võivad mõjutada ka üldist tervist.


Günekoloog J. Gunter kirjutab oma raamatus „The Menopause Manifesto“: „Vana mõtteviisi kohaselt arvati, et vasomotoorsed sümptomid algasid menopausist (see tähendab viimasest menstruatsioonist) ja kestsid umbes kaks aastat. Nüüd teame, et need võivad alata menopausi ülemineku ajal - isegi mitmeid aastaid enne viimast menstruatsiooni - ja kuumahood kestavad keskmiselt veidi üle seitsme aasta.“

Statistika järgi on 25% tõenäosus, et kogetavad kuumahood on minimaalsed või neid ei kogeta. 25% on neid, kellel on tohutud kuumahood ja võivad kesta 10-11 aastat ning kauem. 50% jäävad kuskile nende kahe vahepeale.

Kuigi kuumahood võivad olla tugevad, esineb  vaid 6% naistest neid iga päev ja enamik naisi kogeb neid 30% päevadest (või vähem). See ei tähenda, et nad ei oleks kurnavad. Mitmed tegurid suurendavad või vähendavad vasomotoorsete sümptomite riski:

Suurendajateks on tervise sotsiaalsed aspektid (vaesus, lapsepõlve traumad, madalam haridustase), suitsetamine, alkohol, kofeiin, vaimne tervis (stress, depressioon, ärevus).

Kuumahood on tavaliselt hullemad pärastlõunal ja võivad olla ka hooajalised kõikumised - hullemad suvekuudel, sest soojus ja niiskus võivad neid esile kutsuda.



Uuringutes on leitud, et ca üle pooltel kordadel jätsid naised oma kuumahood tähele panemata st füsioloogiliselt kuumahoog oli, kuid möödus vaikselt. Ja huvitaval kombel tekitasid positiivsed emotsioonid rohkem kuumahoogusid, kui negatiivsed – no mida, nalja ka enam teha ei saa või? 😞

Samas uuringus leiti ka, et naised raporteerisid kuumahoogusid, kui tegelikult neid ei olnud. Nn valehoogusid kogesid 88% naistest. Valehoo tekitasid treening, vihastamine, suitsetamine.

Mida see tähendab? Oluline on meeles pidada, et midagi ei kogeta enne, kui teie aju ütleb teile, et see on kogenud. Emotsioonid, meeleolud ja tõenäoliselt isegi ootused mõjutavad neurotransmitterite taset, mille muutus võib suurendada, vähendada, tekitada, kaotada kõikvõimalikke aistinguid sh kuumahoogusid.

No vot, loodetavasti neid raamatuid lugedes ja blogi kirjutades, ei tekita ma omale vastavaid sümptomeid. Mitte et kui ma kogu info ees silmad sulgeksin, siis oleksin ilma sümptomiteta 😃.



Kultuuriliselt on menopausi sümptomeid vähem kohtades, kus naise vananemine on loomulik protsess  (naise teine kevad). Kuumahoogude esinemine on väiksem Aasias, eriti Jaapanis, kus  ainult 20% naisi kogeb kuumahoogusid. Põhiliselt on arvatud, et sellele on aidanud kaasa dieet – eriti fütoöstrogeenide rikas toit  ja sotsiaalsed ootused (pole "parim enne möödas" suhtumist).

Uuringutes aga on fütoöstrogeenid nii toiduna kui ka toidulisanditena osutunud kuumahoogude  osas suuresti ebaefektiivseks, ehkki kogu elu kõrge fütoöstrogeense dieedi söömine võib muuta keha selliseks, et need toidud osutuvad sel juhul toetavaks. 

Ühesõnaga kui sa pole aastakümneid fütoöstrogeenide rikast toitu söönud, siis menopausis olles fütoöstrogeene sisaldavad toidulisandid ja toidud sümptomeid reeglina ei leevenda.

Aga ma tuletan korra meelde fütoöstrogeenide kohta: Fütoöstrogeenid ehk toiduöstrogeenid on taimedes leiduvad looduslikult esinevad ühendid. Paljud neist taimedest on juba osa meie dieedist. Fütoöstrogeene sisaldavad toidugrupid: köögiviljad, puuviljad, mõned teraviljad, kaunviljad.



Kui inimene sööb taimseid toite, mis sisaldavad fütoöstrogeene, võib neil olla sarnane toime keha toodetud östrogeeniga. Sel põhjusel ongi fütoöstrogeenid tuntud kui toiduöstrogeenid. On fütoöstrogeenipreparaate (toidulisandid), kuid loomulikud  toiduallikad on parem valik. Fütoöstrogeenid jäljendavad östrogeeni, kuna nende keemiline struktuur on väga sarnane kehast pärineva östrogeeniga. Kui fütoöstrogeenid sisenevad kehasse, võtavad keha östrogeeniretseptorid neid nagu östrogeeni. Fütoöstrogeenid samas ei seondu östrogeeniretseptoritega nii kindlalt kui organismi toodetud östrogeen, mistõttu nende toime võib olla nõrgem. Aga unustage need lood, kus soja paneb meeste rinnad kasvama või mõjutab inimese sugu – need on puhtalt müüdid. Selleks, et rinnad kasvama hakkaksid on vaja ämbrite kaupa süüa – ja ükskõik milline toit ämbrite viisi, viib lihtsalt ülekaaluni ja eks siis ka rinnad suuremad.

Järgmistes pähklites ja seemnetes on fütoöstrogeene palju:

linaseemned

päevalilleseemned

seesamiseemned

mandlid

kreeka pähklid

Puuviljad

õunad

porgandid

granaatõunad

maasikad

jõhvikad

viinamarjad

Köögiviljad

jamss

läätsed

lutserni idu

mungoa idu

Sojatooted

sojaoad

tofu

tempeh

Miso supp

misopasta

Ravimtaimed

punane ristikhein

lagritsajuur

humal

Vedelikud

kohv

burboon

õlu

punane vein

oliiviõli

jasmiiniõli

Teraviljad

kaer

oder

nisuidud

 

Sisalduse rohkuse poole pealt on nimekirja eesotsas linaseemned (379380 mikrogrammi/100grammi kohta), soja (103920 mikrogr/100g); nimekirja lõpus on  päevalilleseemned (216 mikrogr/100g).

Linaseemned on siis küll liiga suure sisaldusega – mulle üldse ei meeldi, kui kuskil on midagi liiga palju ja ma vaatasin, et tõenäoliselt võivad nad negatiivselt mõjutada rinnavähki. Aga see ei ole selle postituse teemaks. Peale toortoitlaste ei söö keegi linaseemneid liiga palju 😜. Ja ka toortoidu aegadel, kui ma tegin palju linaseemne leivakesi – neid ei ole võimalik tohutult süüa. Mingil ajal hakkavad üsna vastu ja lapsed loobusid neist mingil ajal täielikult.


Geneetilised erinevused on veel üks arvatav põhjus, kuna jaapanlannad suudavad suurema tõenäosusega muuta fütoöstrogeeni daidseiini aktiivsemaks aineks ekooliks. Jaapani naistel, kes söövad rohkem soja, on kuumahoogude arv madalam, nii et tundub, et on olemas midagi, mida teadus fütoöstrogeenide - eriti soja – osas veel ei tea, või on neil siiski ainult minimaalne mõju.



Hea uudis on see, et kuumahoogude raskuse vähendamiseks võite kombineerida erinevat ravi ja strateegiaid. Meditsiiniorganisatsioonid ja eksperdid nõustuvad, et hormoonteraapia on sümptomite raskuse vähendamiseks parim võimalik ravi. Mittefarmatseutilised võimalused hõlmavad kaheaastase kuningakepi (evening primrose) õli ja haldjaküünla (black cohosh; Actaea racemosa) toidulisandeid, kuid praegu on andmed nende tõhususe kohta erinevad.

Naistepuna

Keegi tuttav küsis naistepuna kohta ja see on tõepoolest kasutusel mitmete naistehaiguste puhul. Aili Paju kirjutab: tulist teed joodi puuduva mensese puhul, viinaleotist tarvitati liigse verejooksu vastu; mõnel pool kasutati nn naiste päästja keedist sünnituse kergendamiseks (Aili Paju „Aed ja mets kui apteek, lk 170). Ain Raali „Maailma ravimtaimede entsüklopeedia“ kirjutab, et naistepuna on depressioonivastane, rahustav, seedetegevust korrastav, välispidiselt põletikuvastane. Suur kogus naistepuna võib pikema aja jooksul põhjustada mürgitust ja ei sobi kokku teiste ravimitega, eriti rinnavähi omadega.

Depressiooni puhul oleks nagu taim hea aga kuna naistepuna vähendab ka östrogeenide, eriti östradiooli taset, kiirendades selle ainevahetust ning naised ei tohiks seda võtta koos rasestumisvastaste tablettidega, siis ma ei ole kindel selle universaalses sobivuses menopausi ajal, mil östrogeeni tase on pidevalt niigi langemas.

Uuringud on nagu seda tihti juhtub, vastukäivad. Mis on üsna üheselt selge – naistepuna ei sobi kokku ravimitega. Menopausi eas naistele on aga sageli ravimeid välja kirjutatud. Nii et on keeruline. Naistepuna võtmine koos teatud antidepressantide või muude ravimitega, mis mõjutavad serotoniini, võivad põhjustada serotoniiniga seotud kõrvaltoimete suurenemist. Naistepuna võib põhjustada suurenenud tundlikkust päikesevalguse suhtes, eriti kui seda võetakse suurtes annustes. Muude kõrvaltoimete hulka võivad kuuluda unetus, ärevus, suukuivus, pearinglus, seedetrakti sümptomid, väsimus, peavalu või seksuaalne düsfunktsioon.


See ajab üsna hulluks, kas pole? Kui ma lugesin hiljuti tuttavale kirjutatud antidepressandi infolehte, siis oli seal kirjas, et võib põhjustada enesetapumõtteid jms. Et nagu ravib ja nagu ei ravi. Ehk on neid kes saavad abi ja neid, kes ei saa. Ja ravimtaimed pole erandiks - ka teistel menopausi sümptomite puhul kasutatavate taimede nagu punane ristik puhul on kõrvaltoimena märgitud, et võib olla toksiline maksale jms. Et nagu toetab ja ei toeta ka. Oleneb kogusest,inimese vastuvõtlikkusest ja tundlikkusest. 





Black cohosh

Haldjaküünal (black cohosh) paistab olevat ohutum, see ei reageeri ravimitega, kuid võib põhjustada mõningaid kergeid kõrvaltoimeid, nagu maoärritus, krambid, peavalu, lööve, raskustunne, tupe voolust või verejooksu ja kehakaalu tõusu.

Üdini naturalistid, kes iga päev kasutavad teatud taimi ja segusid, mis "maksa puhastavad" ja "toksiine" kehast välja viivad, ei peaks neid taimi täiendavalt juurde tarbima 😃. 

Ja siit me jõuame jälle alternatiivmeditsiini turundusvõteteni - on leitud, et mõned kaubanduslikult toodetud haldjaküünalt sisaldavad segud sisaldavad valet ürti või sisaldavad teiste ürtide segusid, mida sildil pole loetletud.

Selliseid segusid tarvitavatel inimestel on teatatud maksakahjustuste juhtudest - mõned väga tõsised. Samas on need probleemid on harvad ja pole kindel, kas just haldjaküünal on sümptomid põhjustanud. Sellegipoolest peaksid maksakahjustusega inimesed enne haldjaküünalt sisaldavate toodete/segude võtmist konsulteerima vastava ala spetsialistiga ja kõik, kellel tekivad tarbimise ajal maksaprobleemide sümptomid, nagu kõhupiirkonna turse, tume uriin või kollatõbi, pöörduma arsti poole. Ole ettevaatlik "naturaalsete" pudelikeste ja pakikeste ostmisel - nende sisu vastavust pakendil märgituga on reeglina kontrollimata.

Evening Primrose

Kaheaastane kuningakepp (evening primrose) on tõenäoliselt enamiku täiskasvanute jaoks ohutu ja üldiselt hästi talutav. Kõige tavalisemad kõrvaltoimed on seedetrakti ajutised sümptomid nagu kõhuvalu, täiskõhutunne või iiveldus.

Kuningakepiõli võib suurendada HIV-ravimi lopinaviiri toimet. Nagu kõigi toidulisandite puhul, konsulteerige oma arstiga, kui võtate mingisuguseid ravimeid.

Thebe kirjutab oma raamatus „Menopocalypse“, et kui ta andis Woman´s Day raames intervjuu, rääkides avameelselt oma menopausi sümptomitest, sai ta nädala jooksul 3000 kirja naistelt, kes märkisid, et nende arst ei ole kunagi nende depressiooni menopausiga seostanud. Thebe kirjutab: „Kui suudate lõpuks oma sümptomid enda jaoks selgeks teha ja neile nime panna, võite hakata tegutsema. Halvim asi maailmas on halb või sümptomaatiline enesetunne ilma vastuseid saamata. See on teie võimalus olla ise oma menopausi eestkõneleja ja ma saan teid sellel teel aidata.“ 

Ja seega pole see teema kaugeltki mitte läbi...☝☝☝

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar